Home WiadomościZe Świata Święcenia biskupie o. Michała Bubnija CSsR

Święcenia biskupie o. Michała Bubnija CSsR

Redakcja

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 7 kwietnia br. (kalendarz juliański) O. Michał Bubnij, redemptorysta z Prowincji Lwowskiej, przyjął  święcenia biskupie w Patrialchalnym Soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie.  Bp Michał Bubnij obejmuje urząd pasterza egzarchatu odeskiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. 

Głównym konsekratorem był patriarcha Swiatoslaw Szewczuk, zas współkonsekratorami byli archiepiskop Wolodimir Wijtiszin, metropolita iwano-frankowski, i archiepiskop Ihor Woźniak, metropolita lwowski. W uroczystości święceń uczestniczyli redemptoryści z Ukrainy i zagranicy. Prowincję Warszawską reprezentował prowincjał o. Janusz Sok.

* * *

Ojciec Święty Franciszek dnia 13 lutego br. zatwierdził decyzje Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wydzieleniu z egzarchatu odesko-krysmkiego dwóch egzarchatów arcybiskupich. Biskupem egzarchatu odeskiego został mianowany o. Michaiło Bubnij CSsR, członek Prowincji Lwowskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

O. Michal Bubnij urodził się 16 września 1970 w miejscowości Chliwczany w województwie lwowskim. Uczył się w Instytucie Technicznym Kolei we Lwowie. Po krótkim okresie pracy zawodowej odbył obowiązkową służbę wojskową. Następnie, w 1991 r., wstąpił do Prowincji Lwowskiej Redemptorystów. Przygotowanie do kapłaństwa odbywał w Polsce, w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów, studiując filozofię (Kraków) i teologię (Tuchów).

Pierwsze śluby złożył 19 sierpnia 1992 a 7 kwietnia 1996 r. złożył śluby wieczyste. Świecenia kapłańskie przyjął 19 sierpnia 1997 r. we Lwowie z rąk kardynała Lubomyra Huzara. W latach 1997-2001 był duszpasterzem parafii w Tarnopolu a równocześnie prefektem kandydatów do zgromadzenia redemptorystów, a później socjuszem studentów Prowincji Lwowskiej, którzy odbywali formację w Tuchowie. W latach 2001-2007 był duszpasterzem w parafiach w Nowojaworowsku, Kochawinie i Lwowie. Studiował w Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie (2007-2010), uzyskując licencjat kościelny z prawa kanonicznego. W momencie wyboru na biskupa był przełożonym domu zakonnego redemptorystów i proboszczem parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie).

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda