Home WiadomościZe Świata Szkocja: tradycjonalistyczni redemptoryści uzyskali status kanoniczny

Szkocja: tradycjonalistyczni redemptoryści uzyskali status kanoniczny

Redakcja

Redemptoryści zaalpejscy otrzymali status kanoniczny w Kościele katolickim jako zgromadzenie kleryckie na prawie diecezjalnym. W środę (22 sierpnia) złożą uroczyste śluby przed swym biskupem Hughem Gilbertem z Aberdeen. Jest to nowe i niewielkie zgromadzenie liczące 15 członków.

Powstało w 1988 r. na bazie redemptorystów, którzy nie zgadzali się z posoborowymi reformami w swym zakonie. Przygarnął ich wówczas abp Marcel Lefebvre, który nabył dla nich pierwszy klasztor. W seminariach Bractwa Piusa X tradycjonalistyczni redemptoryści przygotowywali się również do kapłaństwa. Od 13 lat główną siedzibą zgromadzenia jest skalista wysepka Papa Stronsay na Orkadach w Szkocji, która od VI w. była jednym z ośrodków monastycyzmu iroszkockiego.

Przed czterema laty w odpowiedzi na list Benedykta XVI Summorum Pontificum redemptoryści wystąpili do Stolicy Apostolskiej o uregulowanie swej sytuacji kanonicznej. 15 sierpnia zostali erygowani jako Zgromadzenie Synów Najświętszego Odkupiciela przez ordynariusza szkockiej diecezji Aberdeen, której podlega należąca do zakonników wyspa.

kb/ rv, catholic herald

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda