Home WiadomościZ kraju Droga do Wewnętrznego Zamku, czyli VIII Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu

Droga do Wewnętrznego Zamku, czyli VIII Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu

Redakcja

Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu jest co roku organizowane przez karmelitów bosych Prowincji Krakowskiej w Czernej k. Krakowa. Znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, a także nowicjat. Spotkanie Młodych ma na celu zapoznanie młodzieży z duchowością Karmelu, zwłaszcza z licznymi Świętymi tego Zakonu.

Tym razem celem spotkania było zapoznanie uczestników z jednym z dzieł napisanych przez św. Teresę z Awili „Twierdza wewnętrzna”. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 17 sierpnia o godz. 15.00 modlitwą przed ikoną Chrystusowego Oblicza wystawioną w kościele. Była to modlitwa w ciszy przeplatana śpiewem, którą prowadziła Wspólnota Communio Crucis z Lublina wraz z zespołem „Twoje niebo” z Przemyśla.

W trakcie modlitwy młodzi mieli możliwość zapisania ważnego wydarzenia z życia na płótnie rozciągniętym wzdłuż kościoła. Mogli także symboliczne zapisywać własne marzenia zapraszając Jezusa do swojego życia, do swojej historii i do swoich planów. Po kolacji rozpoczęło się przygotowanie Liturgii. Po Eucharystii uczestnicy ruszyli w drogę z Najświętszym Sakramentem w procesji do kaplicy domu rekolekcyjnego sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus (tam  w trakcie całego Spotkania uczestnicy mieli możliwość indywidualnej adoracji w ciszy).

Kolejnego dnia po śniadaniu konferencję do uczestników wygłosił o. Damian Sochacki oraz stylizowane przestawienie na czas epoki życia świętej Teresy (późne średniowiecze / wczesny renesans) prowadzone przez Duszpasterstwo Akademickie Karmel z Krakowa. Po konferencji i wprowadzeniu w modlitwę wewnętrzną był czas na spowiedź, rozmowy indywidualne i adorację. Po obiedzie o. Mariusz Wójtowicz i s. Marisława Proszko KDzJ wprowadzili  młodzież w wędrówkę po mieszkaniach opisywanych w „Twierdzy wewnętrznej” przez św. Teresę, a symbolizujących ludzką duszę. Wyszli na zewnątrz poza mury starej klauzury (klasztor w Czernej dawniej był klasztorem eremickim).

Idąc przez las badali obszar poza murami, gdzie często człowiek doświadcza pokusy rozproszenia i powierzchowności. Kolejno wędrowcy skierowali się ku wnętrzu, aby na powrót wejść do Twierdzy i zatrzymać się na chwile w poszczególnych mieszkaniach. W ten sposób przekonali się o rozpiętości ludzkiego wnętrza i poznali dynamikę życia duchowego tam rozgrywającego się. W trakcie uczestnicy mięli okazję wysłuchać także kilku świadectw.

Niedziela była dniem warsztatów, w które poprzez  konferencje wprowadził uczestników o. Paweł Hańczak OCD. Podkreślił on, że rozwój duchowy zakłada i angażuje rozwój naszych talentów. Przypomniał, że poprzez działanie uzewnętrzniamy bogactwo naszych twierdz (przykładem może być pomysłowość i kreatywność Teresy – jej plastyczna wyobraźnia, była przecież mistrzynią w kreśleniu obrazów). Następnie młodzi w mniejszych grupach rozeszli się, aby uczestniczyć w następujących warsztatach: wokalnym, pszczelarskim, muzycznym, instrumentalnym, rytmicznym, tańca współczesnego, tańca izraelskiego, pisarskim, ogrodniczym, aktorskim, powołaniowym oraz misyjnym.

Po obiedzie był czas na rozmowę, spowiedź, modlitwę osobistą. Wieczornej liturgii przewodniczył  o. Krzysztof Piskorz OCD – duszpasterz akademicki z Wrocławia, a homilię wygłosił  o. Piotr Krupa OCD. Tematem przewodnim był: Szabat – czyli IV mieszkania, modlitwa odpocznienia. Po kolacji czas zabawy – czyli hiszpański wieczór.

W dzień zakończenia uczestnicy wysłuchali świadectwa młodej osoby. Następnie celebrowali Eucharystię pod przewodnictwem o. Aleksandra Szczukieckiego – duszpasterza powołań z Poznania. Homilie wygłosił o. Piotr Nyk OCD.

W tym roku naszymi szczególnymi gośćmi Spotkania była grupa młodzieży ze Słowacji, która przybyła wraz z o. Pawłem Wojnowskim OCD i o. Duszanem Hricko OCD.

Uczestnicy otrzymali na pamiątkę publikacje naszego Wydawnictwa „Sposób modlitwy św. Teresy do Jezusa” autorstwa Salvadora Ros Garcia OCD. Zakończenie – spotkania miało miejsce w poniedziałek 20 sierpnia. W trakcie Spotkania młodzi zostali zaproszeni do odważnego spojrzenia na siebie przez pryzmat kryształowej twierdzy. Razem ze św. Teresą od Jezusa odkrywali tę prawdę, że każdy z nas stworzony na obraz i podobieństwo Boże i jest zaproszony do wędrówki z głąb, aby żyć prawdą. Spoglądali uważnie na wewnętrzne komnaty i uczyli się rozpoznawania prawdziwego Boga, który ukrywa się w szczegółach naszego życia: w naszych talentach i marzeniach, w codzienności. Była to nasza wędrówka i zaproszenie do odkrycia tego, kim jesteśmy i po co żyjemy.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 osób. Większość spośród nich to młodzież studiująca i pracująca. W najbliższych dniach na stronie www.bosi.org.pl będzie dostępna foto galeria i materiały filmowe ze spotkania.  Organizatorzy zapraszają na kolejne IX Spotkanie, które będzie miało miejsce w dniach: 16 – 19 sierpnia 2013 roku w Czernej.

o. Paweł Porwit OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda