Home WiadomościZe Świata Rocznica powstania Rodziny Świętego Pawła

Rocznica powstania Rodziny Świętego Pawła

Redakcja

20 sierpnia pauliści oraz cała Rodzina Świętego Pawła, obchodzą 98 rocznicę swojego powstania. Wiąże się ona z założeniem przez bł. Jakuba Alberionego  Szkoły Drukarskiej Małego Robotnika. Dokonało się to 20 sierpnia 1914 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Bernarda, w północnowłoskim mieście Alba.

Dzisiejsza rocznica otwiera jednocześnie drugi rok przygotowania do obchodów 100 rocznicy powstania Rodziny Świętego Pawła, jaka będzie obchodzona na całym świecie w 2014 roku.

Kilka faktów z historii:

W dniu 8 września 1913 r. biskup diecezji albejskiej Giuseppe Francesco Re poprosił ks. Jakuba Alberionego, aby przejął kierownictwo nad tygodnikiem diecezjalnym „Gazzetta d’Alba”. W swoich zapiskach ks. Alberione potwierdza, że oczekiwał na tę chwilę i że była to wola Boża. Objęcie kierownictwa czasopisma stanowiło klucz, który pozwolił mu otworzyć drzwi, do których na próżno pukał od lat. Praca w czasopiśmie wymagała redaktorów, drukarzy, propagatorów. Dlatego latem 1914 r. ks. Alberione zakupił pierwsze maszyny drukarskie i przyjął pierwszych chłopców, którzy zgłosili się z okolicznych rodzin. W dniu 20 sierpnia 1914 r. miało miejsce otwarcie Szkoły Drukarskiej Małego Robotnika, będącej zapowiedzią zgromadzenia, które w przyszłości przyjmie nazwę: Towarzystwo Świętego Pawła.

Po otwarciu pierwszego domu ciągle rosła liczba chłopców proszących o przyjęcie do Szkoły. Ks. Alberione kierował ich formacją duchową i apostolską, nadając coraz bardziej tej pierwszej wspólnocie charakter zakonny. Dla Założyciela powołania były znakiem, że za rodzącą się wspólnotą kryła się inicjatywa Boga. Utwierdzony w tym przekonaniu, 5 października 1921 r. wraz z trzynastoma klerykami złożył prywatne śluby zakonne, oddając się misji głoszenia Ewangelii poprzez apostolstwo druku.

Zapraszamy na międzynarodową stronę internetową poświęconą stuleciu założenia Rodziny Świętego Pawła: www.alberione.org/100anni.

Za: www.paulus.org.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda