Home WiadomościZe Świata Hiszpania: katalog manuskryptów św. Teresy od Jezusa

Hiszpania: katalog manuskryptów św. Teresy od Jezusa

Redakcja

Z okazji zbliżającego się 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa karmelici bosi przygotowali bogaty program poświęcony jej osobie i duchowości. Zrodził się też ambitny projekt, aby przygotować katalog wszystkich rękopisów mistyczki z Avili, których miejsce przechowywania jest obecnie nieznane.

Pełny katalog rękopisów św. Teresy byłby wielkim wkładem nie tylko w poznanie awileńskiej mistyczki, ale także w studia nad hiszpańską literaturą Złotego Wieku. „To cenny wkład do naszego dziedzictwa kulturalnego, a szczególnie do naszej chrześcijańskiej kultury duchowej” – mówi o. Tomás Álvarez, karmelita, który stoi na czele projektu i jest wybitnym znawcą św. Teresy.

Jego zdaniem 1300 stron, które obecnie są znane i skatalogowane, to zaledwie połowa rękopisów. Strony „rozproszyły się” głównie w XVII w. z powodu „dziwnej pobożności ludowej”. Kartki zapisane przez św. Teresę uznawano za relikwie, co sprawiło, że pocięto je i rozesłano do wielu miejsc na całym świecie. Dzisiaj o tych kartkach wie się niewiele, i pozostają nieznane dla historyków. Stąd apel do klasztorów, bibliotek, archiwów i osób prywatnych, aby pomogły uzupełnić katalog rękopisów jednej z najwybitniejszych postaci XVI w., zarówno w literaturze jak i duchowości.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda