Home WiadomościZe Świata Szpital na peryferiach, czyli polscy lekarze w Ugandzie

Szpital na peryferiach, czyli polscy lekarze w Ugandzie

Redakcja

Na pewno wielu z nas słyszało to powiedzenie, że „dobro mnoży się, gdy jest przekazywane.” Sam mogłem tego doświadczyć w ostatnich tygodniach w naszej misji – pisze do nas misjonarz, o. Józef Matuła.

Przez trzy tygodnie, od 30 lipca do 20 sierpnia 2019 r.,  kardiolodzy z Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej z Krakowa, pracowali u nas i pomagali chorym.

Misja medyczna o nazwie „Doctors Africa” to dzieło młodych lekarzy z Krakowa, którzy poświęcają swój wakacyjny czas, doświadczenie, talenty i energię, by pomagać najbardziej potrzebującym.

Ci wspaniali ludzie przybyli do nas, by leczyć chorych, których nie stać na opiekę medyczną. Lekarze przywieźli ze sobą fachowy sprzęt oraz dzielili się doświadczeniem i nowymi możliwościami z zakresu medycyny. Zrealizowali i zainicjowali wiele ciekawych, nowych pomysłów, idei i projektów charytatywnych i edukacyjnych, a przed wszystkim ofiarowali swoje serce, radość, uśmiech i czas dla tak wielu potrzebujących pacjentów. Nie zabrakło im również czasu dla dzieci i młodzieży z naszych szkół i parafii!

Cel misji był podwójny –  po pierwsze, aby w tym krótkim czasie dotrzeć do jak największej liczby pacjentów, tak, by mogli otrzymać konieczną pomoc, poradę i leczenie. Po drugie dążono do tego, by stworzyć trwałą medyczną strukturę, w której istniejące już tutaj szpitale, ośrodki zdrowia i personel medyczny, mogły efektywniej pomagać pacjentom. Właśnie dlatego nasi lekarze przeprowadzili szereg bardzo różnorodnych szkoleń i wykładów dla tutejszego personelu.

Medycy zaprezentowali działanie działanie nowoczesnych urządzeń medycznych i nauczyli, jak z nich korzystać. Poza tym lekarze odwiedzali szkoły, by rozmawiać z młodymi na temat zdrowia i ochrony życia ludzkiego. Lekarze z Krakowa bardzo szybko zyskali wielu nowych przyjaciół, a kurs pierwszej pomocy cieszył się żywym zainteresowaniem wszystkich uczniów! Dzieci uczyły się, jak bezpiecznie wzywać pomocy i jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Każdy mógł przy tym wypróbować na sobie działanie stetoskopu i posłuchać bicia własnego serca.

Mało tego, pomysłowi „Doctors Africa” byli bardzo wspaniałomyślni i w krótkim czasie urządzili, przy pomocy niewielkich środków, mały płac zabaw dla dzieci z naszej szkoły w Kakooge. Nowe huśtawki i inne prezenty sprawiły niesamowitą radość i frajdę dla wszystkich dzieci! Interesujące warsztaty zajęciowe i praca w grupach była bardzo ubogacająca i poszerzająca horyzonty dla tutejszej młodzieży.

Lekarze z powołania

Godnym podziwu było zaangażowanie i ofiarność naszych lekarzy, którzy codziennie w nowych, odległych miejscach starali się nieść pomoc i pomimo braków i trudnych warunków. Trzeba przyznać, że w ośrodkach zdrowia i szkołach odbiegających bardzo od polskich standardów, radzili sobie wyśmienicie! Nie tylko służąc fachowym zastosowaniem praktyki lekarskiej, skomplikowanych urządzeń czy wiedzą, ale w pierwszej lini starali się przyjąć każdą z osób z dobrym sercem, empatią i zrozumieniem.

Życzliwość, dobre słowo otuchy i nadziei oraz poświęcony czas, mimo zmęczenia lekarzy, działał za każdym razem kojąco i bardzo pozytywnie. W takiej sytuacji bariera językowa i kulturowa nie sprawiała już żadnego kłopotu.

Lekarze leczą ale to Bóg jest tym, który uzdrawia

Uczestnicy tegorocznej Misji Medycznej w Kakooge w krótkim czasie wykonali ogromną pracę i zapoczątkowali piękne dzieło! Pokazali czym jest Miłosierdzie chrześcijańskie w praktyce, a przy tym dali nadzieję i konkretną pomoc tak wielu ludziom! Widząc ogrom pracy i trudnych warunków życia i niewystarczającej ochrony zdrowia oraz ubóstwo tutaj panujące wcale ich się zrazili. Wręcz przeciwnie – mają nowe idee na przyszłość, by jeszcze lepiej pomagać i zachęcać innych lekarzy oraz studentów medycyny do pomocy i pracy w afrykańskich krajach.

Wspaniali lekarze z Polski pokochali Afrykę, a przede wszystkim tutejszych ludzi – chorych, cierpiących, dzieci i młodzież. Ofiarowali im dużo dobra i współczującego serca.  Towarzyszyli im, zostawiając wiele miłych wspomnień i radosnych wrażeń. Ubogacili również wielu Afrykańczyków polskim poczuciem humoru i radością życia oraz nadzieją na lepszą przyszłość.

o. Józef Matuła/red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda