Home WiadomościZe Świata Taizé: teolodzy debatują nad wpływem Brata Rogera na teologię

Taizé: teolodzy debatują nad wpływem Brata Rogera na teologię

Redakcja

RVW Taizé rozpoczęło się międzynarodowe i ekumeniczne, oczywiście, seminarium o wpływie Brata Rogera na myśl teologiczną, w stulecie jego urodzin. Choć założyciel Wspólnoty z Taizé nie uczestniczył w teologicznych debatach, miał jednak wśród teologów wielu przyjaciół i sam rozwinął oryginalną myśl chrześcijańską. Obrady potrwają do soboty. Zakończy je prelekcja kard. Waltera Kaspera o „Miłosierdziu i drodze ekumenicznej Brata Rogera”.

Otwierając obrady, brat Alois, aktualny przełożony Wspólnoty, przypomniał, że jego poprzednikowi bardzo zależało na tym, by przekazać młodym to, co stanowi o istocie chrześcijańskiej wiary. Dużą wagę przywiązywał do Słowa Bożego i chciał, by rozważania biblijne stanowiły główny element spotkań z młodzieżą. Pragnął ponadto, by młodzi odkrywali dzieła Ojców Kościoła. Dlatego sam odwoływał się do nich w swych rozważaniach, a także polecił sporządzić wybór z tekstów patrystycznych. Jeśli chodzi o ekumenizm, Brat Roger zachęcał chrześcijan, aby umieli się wznieść ponad konflikty. Założona przez niego wspólnota miała natomiast dać przedsmak pojednanego chrześcijaństwa – przypomniał brat Alois.

kb/ rv, or

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda