W Tajlandii zakończyła się XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów

redemptor-plZakończyła się XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów – w Pattaya w Tajlandii

od 31 października do 24 listopada 2016 r. obradowało 101 przedstawicieli naszego instytutu zakonnego nad stanem Zgromadzenia i sposobami pełnienia jego charyzmatu w najbliższej przyszłości. Dokonano także wyboru Przełożonego Generalnego i jego Rady na następne sześć lat.

W czasie ostatniego tygodnia obrad XXV Kapituły Generalnej ustalono temat nowego sześciolecia: „Świadkowie Odkupiciela solidarni dla misji w zranionym świecie” oraz zatwierdzono przesłanie Kapituły do całego Zgromadzenia. Temat sześciolecia jest zazwyczaj zwięzłym podsumowaniem obrad Kapituły i opisuje kierunek rozwoju Zgromadzenia na następne sześć lat, do następnego jej zwołania. Obecny jest w materiałach formacyjnych, planach pastoralnych i pomaga w refleksji nad wykonaną pracą apostolską, czy jest zgodna z tym, czym żyją Redemptoryści w innych krajach.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ponownie wybranego na urząd Przełożonego Generalnego o. Michaela Brehla CSsR oraz w obecności przybyłych specjalnie na tę okazję Współbraci z Prowincji Bangkok, zakończyła 24 listopada 2016 r. miesięczne obrady Kapituły. Było to dziękczynienie Duchowi Świętemu za jego światło i natchnienie w czasie jej prac oraz prośba, by rozpoczynająca się teraz III faza Kapituły – wprowadzanie postanowień w życie przyniosła dobre owoce.

Na początku Kapituły dni skupienia poprowadził kard. Antonio Luiz Tagle z Manili na Filipinach, przewodniczący Caritas Internationalis. Jego słowa i postawa były inspiracją do uważnego spojrzenia na zraniony i potrzebujący Obfitego Odkupienia świat oraz dodaniem odwagi, by nie pozostawać w bezpiecznych miejscach lecz pójść do niego jako apostołowie Chrystusa.

Swoje krótkie filmowe pozdrowienia dla Kapituły przesłał także nowokreowany kardynał Joseph William Tobin CSsR, nasz były Przełożony Generalny. W sobotę, 19 listopada 2016 r. na konsystorzu w Rzymie z rąk papieża Franciszka przyjął kardynalską purpurę.

Miejsce obrad, modlitwy i zakwaterowania uczestników Kapituły jest częścią dużego kompleksu budynków fundacji założonej przez naszego amerykańskiego Współbrata o. Raymonda Brennana CSsR, służącej dzieciom, młodzieży i ludziom w różny sposób niepełnosprawnym, pośród nich także niewidomym. Podziękowano także Współbraciom Prowincji Bangkok oraz moderatorom, tłumaczom i obsłudze Kapituły za ich gościnność, poświęcenie oraz wspaniale wykonaną pracę.

Prowincję Warszawską na Kapitule reprezentowali O. Prowincjał Janusz Sok CSsR oraz dwaj Delegaci: o. Andrzej Wodka CSsR, Prezes Akademii Alfonsjańskiej i o. Piotr Chyła CSsR, Dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej (obaj z Rzymu). W Kapitule udział biorą także inni polscy redemptoryści: o. Jacek Dembek CSsR (Radny Generalny ostatnich dwóch kadencji), o. Jacek Zdrzałek CSsR (Koordynator Konferencji Redemptorystów Europy), o. Zenon Gieniec CSsR (Przełożony Regii Św. Gerarda – Rosja i Kazachstan) i o. Henryk Kaczocha CSsR (Przełożony Wiceprowincji Resistencia w Argentynie).

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Warszawa