Home WiadomościZe Świata Tallin: Franciszek zjadł obiad w klasztorze brygidek

Tallin: Franciszek zjadł obiad w klasztorze brygidek

Redakcja

Papież Franciszek zjadł obiad w klasztorze sióstr brygidek w dzielnicy Pirita w Tallinie.

Przed wyjazdem na spotkanie z osobami, którymi opiekują się kościelnymi dziełami charytatywnymi w katedrze pw. świętych Piotra i Pawła papież zrobił sobie zdjęcie z siostrami i wręczył prezent: drewnianą płaskorzeźbę Ostatniej Wieczerzy a w klasztornym ogrodzie na pamiątkę swojego pobytu zasadził drzewo.

Klasztor Sióstr Brygidek znajduje się w dzielnicy Pirita (stara nazwa Santa Brigida), na przedmieściach Tallina. Stoi na miejscu, gdzie znajdował się klasztor, wzniesiony w 1407 r. W 1577 roku, podczas wojny inflanckiej przeciwko Rzeczypospolitej Obojga Narodów wojska rosyjskie zniszczyły budynek.

Klasztor został na nowo otwarty w 1991 roku, po tym jak Estonia, Łotwa i Litwa odzyskały niepodległość po latach panowania systemu sowieckiego. 16 kwietnia 1994 r. do Tallina przybyły cztery siostry i rozpoczęły jego odbudowę. 15 września 2001 r. uroczyście otwarto nowy budynek podzielony na dwie części: w części publicznej znajduje się pensjonat, kilka sal konferencyjnych i kaplica, a w część prywatna jest za klauzurą. Obecnie klasztor zamieszkuje osiem sióstr pochodzących z Meksyku i Indii. Od 2005 roku w tym miejscu odbywa się jedno z najbardziej znanych wydarzeń muzycznych w Europie północnej “Festiwal Brigitta”.

KAI/sz

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda