Tanzania: Afryka Wschodnia pozdrawia Księdza Bosko

Po przemierzeniu ostatnich etapów zakończyła się w dniu 15 grudnia peregrynacja relikwii Ks. Bosko w Inspektorii Afryki Wschodniej (AFE). Ludność uczestniczyła w niej bardzo licznie; organizatorzy z bólem serca musieli przestrzegać programu.

Urna Ks. Bosko przybyła do Dar Es Salaam po południu we wtorek 13 grudnia, witana przez wielką liczbę młodych jeszcze na trasie przejazdu. Uczniowie i byli wychowankowie, salejańska orkiestra, młodzież i zwykli wierni rozpoczęli powitanie relikwii pieśniami, tańcami, przykuwając uwagę wielu przechodniów. Następnie, w kaplicy szkoły salezjańskiej w Oyster Bay, pomocniczy biskup miasta, bp Eusebius Nzigilwa, poprowadził spotkanie modlitewne, w czasie którego publicznie podziękował salezjanom za tę inicjatywę związaną z peregrynacją urny.

Kolejnego dnia urna uroczyście odbierała hołdy w Katedrze miasta. Biskup tytularny, kard. Polycarp Pengo, wraz z biskupami pomocniczymi, bp Nzigilwa i Salutariusem Libena, przewodniczył Eucharystii, którą koncelebrowało innych 23 księży. Był także obecny były prezydent Tanzanii, pan Benjamin Mkapa i liczni przedstawiciele władz lokalnych.

Po Mszy św., przejazd urny z Katedry do ośrodka młodzieżowego w Upanga stanowił kolejną okazję do świętowania i ewangelizacji, jako że około 1000 ludzi młodych towarzyszyło relikwii, śpiewając i tańcząc. Wielu młodych oddawało cześć urnie w Upanga, a następnie w Temeke, w ośrodku młodzieżowym prowadzonym przez Córki Maryi Wspomożycielki, gdzie czuwano przy urnie aż do rana dnia następnego.

W piątek, 15 grudnia, urna, oczekiwana z niecierpliwością przez wiernych i lokalne media w Shinyanga, została przewieziona do szkoły i kościoła salezjańskiego, odbierając cześć i spotykając się z entuzjazmem setek osób; po południu została wystawiona w miejscowej katedrze. Zgodnie z programem, urna miała wrócić do Dar Es Salaam już wieczorem, ale było to niemożliwe, bo liczni wierni i salezjanie chcieli jak najdłużej nacieszyć się obecnością urny, towarzysząc jej aż na lotnisko.

Wielu salezjanów uczestniczyło w czuwaniu i ceremonii pożegnania urny. Wszyscy dziękowali Bogu za sposobność ewangelizacji i intensywnych przeżyć duchowych, które umożliwił pobyt urny , okazując radość z powodu tak licznego uczestnictwa ludzi, entuzjazmu ogomnej liczby ludzi młodych oraz wsparcia i uznania ze strony władz kościelnych.

Relikwia Księdza Bosko, zamknięta w figurze, dotarła następnie do Etiopii.

ANS – Dar Es Salaam

Za: www.infoans.org