Home WiadomościZe Świata Tunezja: Skazano mordercę księdza Marka Rybińskiego SDB

Tunezja: Skazano mordercę księdza Marka Rybińskiego SDB

Redakcja

Chokri Ben Mustapha Bel Sadek Mesteri, 45-letni stolarz, oskarżony o zamordowanie ks. Marka Rybińskiego (1977-2011), salezjanina, misjonarza pochodzącego z Polski, został skazany przez władze sądowe Tunezji na karę dożywotniego więzienia. Ks. Rybiński został znaleziony z podciętym gardłem w garażu szkoły salezjańskiej w Manouba.

O wyroku powiadomiono w ubiegły piątek. Jak podaje Agencja “Fides”, proces się przedłużał, ponieważ w ostatnich miesiącach, zgodnie ze strategią obrony, jaką zasugerowali mu jego obrońcy, oskarżony starał się wycofać wcześniejsze przyznanie się do winy, twierdząc, że uczynił to pod presją.

Ks. Rybiński został zamordowany z błahego powodu – pieniędzy. Morderca zażądał pożyczki na sumę dwóch tysięcy dinarów tunezyjskich (około 1000 euro) w celu nabycia materiału do wykonania pracy, która mu została zlecona. Potem jednak te pieniądze przeznaczył na inne rzeczy. Po jakimś czasie salezjanin poprosił o zwrot szkolnych pieniędzy. Wtedy stolarz zaatakował kapłana, zadając mu wielokrotnie silne uderzenia tępym narzędziem w tył głowy i szyję.

Właśnie w tych dniach, rezultat tzw. „jaśminowej rewolucji” nie był jeszcze znany, a przez Tunezję przelewały się protesty i starcia między policją i manifestantami. W tym barbarzyńskim klimacie zabójstwo polskiego kapłana podsyciło obawy co do dalszego losu chrześcijan w świecie arabskim, w którym dawna równowaga zaczynała się chwiać.

ANS – Tunisi

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda