Home WiadomościZe Świata Ukazywać Boga jako gwaranta wielkości człowieka

Ukazywać Boga jako gwaranta wielkości człowieka

Redakcja

Tylko w Bogu Jezusa Chrystusa jest zbawienie człowieka i sens jego życia. Przekazywanie tej prawdy jest naszym głównym zadaniem, ale musimy to robić tak jak Chrystus – wskazał Papież na audiencji ogólnej. Najwięcej miejsca w swej katechezie poświęcił rodzinie, która jest uprzywilejowanym miejscem przekazywania wiary nowym pokoleniom. Rodzice, którzy są pierwszymi katechetami, muszą się wykazać wielką czujnością, by reagować na zainteresowanie dzieci wiarą i nauczyć je krytycznej postawy względem świata. Najmłodszym trzeba też wpoić radość paschalną, która nie przemilcza cierpienia, zmęczenia czy trudności, ale potrafi widzieć wszystko w perspektywie chrześcijańskiej nadziei – mówił Benedykt XVI.

A tak jego katecheza została streszczona po polsku:

„Papież stwierdził, że mówienie o Bogu wymaga nieustannego wzrastania w wierze, zażyłości z Jezusem i Jego Ewangelią, głębokiej wiedzy o Bogu i mocnego umiłowania Jego planu zbawienia. Trzeba przy tym nie lękać się pokory małych kroków i zaufać zaczynowi, który przenika do ciasta i sprawia, że w sposób tajemniczy ono rośnie (por. Mt 13, 33). Pod przewodnictwem Ducha Świętego trzeba wrócić do prostoty, do tego, co w głoszeniu najważniejsze: do Dobrej Nowiny o Bogu-Miłości, który zbliża się do nas w Jezusie Chrystusie aż po Krzyż i który w Zmartwychwstaniu daje nam nadzieję i otwiera nas na życie nie mające końca – na życie wieczne. Mówienie o Bogu oznacza uzmysłowienie słowem i życiem, że Bóg nie jest konkurentem dla naszej egzystencji, ale jest raczej jej prawdziwym zabezpieczeniem, gwarantem wielkości osoby ludzkiej”.

Benedykt XVI przypomniał, że już sam Jezus stawiał sobie pytanie, jak opowiedzieć swym współczesnym o Bogu i Jego Królestwie. Dlatego Jezus jest dla nas wzorem. Tak jak On, musimy przeplatać głoszenie działaniem, opierając wszystko na modlitewnym zjednoczeniu z Ojcem – mówił Papież.

„Aby mówić o Bogu, trzeba Jemu zrobić miejsce, ufając, że to On działa w naszej słabości: dać Mu miejsce bez lęku, z prostotą i radością, w głębokim przekonaniu, że im bardziej Jego, a nie siebie samych stawiamy w centrum, tym bardziej nasze głoszenie będzie owocne. Dotyczy to także wspólnot chrześcijańskich: są one powołane do ukazywania przemieniającego działania Bożej łaski, przezwyciężając indywidualizm, zamknięcie, egoizm, obojętność i żyjąc w codziennych relacjach miłością Boga. Czy naprawdę nasze wspólnoty są takimi?” – powiedział Benedykt XVI.

Do tematu dzisiejszej katechezy Papież nawiązał też w słowie do Polaków. Słuchaj: RealAudioMP3

„Witam polskich pielgrzymów. Moi drodzy, Rok Wiary jest szczególnym czasem wsłuchiwania się w to, co Bóg chce nam powiedzieć, ale także czasem mówienia o Nim i o Jego nieskończonej miłości. Nasze głoszenie słowem i czynem prawdy o Bożym pragnieniu zbawienia wszystkich ludzi niech będzie świadectwem osobiście przeżywanej wiary. Niech Bóg da wam tę łaskę i niech wam błogosławi!”.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda