Ukraina: Nowa kaplica w Tetirce obsługiwana przez Księży Pallotynów

22 grudnia 2013 r., w czwartą niedzielę Adwentu, odbyło się otwarcie kaplicy Matki Bożej Nieustającej pomocy w Tetirce w kijowsko-żytomierskiej diecezji.

Parafia Wszystkich Świętych zaczęła istnieć w początkach 90-tych lat XX wieku. Na początku duchowni dojeżdżali z Nowogradu Wołyńskiego i odprawiali nabożeństwa w prywatnym domu, później zaczęto dzierżawić pomieszczenie w przedszkolu, gdzie opiekę duszpasterską przyjęli pallotyni.

Obecnie pallotyni dojeżdżają z Kamiennego Brodu, średnio w niedzielę we Mszy św. uczestniczy blisko 40-ci wiernych. Jednak przez wiele lat było wielkie pragnienie posiadania własnego pomieszczenia dla modlitwy. Dwa lata temu zaczął się remont starej kotłowni przedszkola i starania utworzenia nowej kaplicy.

Prace podczas remontu kaplicy w większości wykonywali sami parafianie, składali i zbierali ofiary pieniężne potrzebne na prace remontowe. Głównym kierownikiem i wykonawcą był parafianin Roman Zagórski.

Tetirka-3.jpgNieodzowną rolę odegrał proboszcz parafii ks. Włodzimierz Osica SAC, który szukał materialnych środków jak również zadbał o liturgiczne wyposażenie kaplicy oraz podpowiadał w kwestiach remontowych. Wszystkie prace udało się zakończyć do świąt Bożego Narodzenia. Tym większa radość, że świętowanie wielkiej tajemnicy wiary i Nowego Roku odbyło się w nowej kaplicy.

W czwartą niedzielę adwentu podczas uroczystego otwarcia kaplicy obecni byli: ks. dziekan Jan Podobiński SCJ i ks. delegat Stanisław Kantor SAC oraz proboszcz ks. Włodzimierz Osica SAC. Podczas Mszy św. ks. dziekan szczerze podziękował wszystkim za owocną pracę, modlitwę i prace poczynione podczas remontu kaplicy.

Jest to kolejny wkład Księży Pallotynów na Ukrainie dla lokalnego kościoła. Parafia jest własnością diecezji i obsługiwana jedynie przez pallotynów. Niech nowo narodzone dziecię Jezus błogosławi całej pallotyńskiej Delegaturze Matki Bożej Fatimskiej na Ukrainie.

Ks. Włodzimierz Osica SAC

Za: InfoSAC 06/01/2014 [1]