Home WiadomościZakony dla Ukrainy Ukraina: orioniści wspierają niepełnosprawne dzieci

Ukraina: orioniści wspierają niepełnosprawne dzieci

Redakcja

500 osób, wśród nich mamy, dzieci oraz liczni niepełnosprawni, przybyli z różnych części Ukrainy do Lwowa, gdzie zostali przyjęci przez wspólnoty księży orionistów. Następnie wielu udało się do Włoch i zamieszkało tymczasowo w różnych domach zgromadzenia. W dużej części są to niewidome i autystyczne dzieci, które długo znajdowały się w schronach przeciwlotniczych w Kijowie oraz w innych miastach Ukrainy.

Pracujący od 20 lat we Lwowie ks. Egidio Montanari wyraża ogromny niepokój o los najmłodszych pozostawionych bez opieki oraz rodzin uwięzionych w Donbasie. Zgromadzenie orionistów odpowiedziało na prośbę o pomoc ze strony stowarzyszenia z Kijowa, które zajmuje się dziećmi autystycznymi. Zostały one przyjęte przez szpital Burlo w Trieście, a ich opiekunowie w domach zgromadzenia i rodzinach. Kapłan w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił także uwagę na duże zaniepokojenie władz ukraińskich licznymi wyjazdami dzieci z kraju.

„Obawy są uzasadnione, ponieważ są to dzieci, które często nie wiedzą, dokąd zmierzają. Słyszałem o osobach nieletnich, które trafiły do niebezpiecznych grup przestępczych i stały się ofiarami prostytucji. My nie mamy takich doświadczeń, ponieważ wszystkim dzieciom wysłanym do Włoch towarzyszyły matki. Kiedy konflikt się zakończy, trzeba będzie umożliwić ich powrót do kraju. Apele Papieża nie znalazły jeszcze odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jego perspektywa jest bardzo szeroka, wykracza poza ten konflikt i tu znajduje się jego prawdziwe rozwiązanie. Jeśli negocjacje nie mają perspektywy pokoju, to oczywiście przeciągają się. Jesteśmy zasmuceni, ponieważ świat nadal nie myśli w kategoriach pokoju, ale w kategoriach wojny. Ta wojna to bezsensowna rzecz, przychodzą mi na myśl słowa Jezusa na krzyżu: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią»”– powiedział papieskiej rozgłośni ks. Montanari.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews / Lwów
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda