Home WiadomościZe Świata Uroczystość święceń biskupich o. Zbigniewa Tadeusza Kusego OFM

Uroczystość święceń biskupich o. Zbigniewa Tadeusza Kusego OFM

Redakcja

W piątek, 15 sierpnia, w liturgii Kościoła przeżywaliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest Patronką naszej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych.

W tym dniu, w Bangi – stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, w katedrze pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, miała miejsce uroczystość święceń biskupich naszego Współbrata o. Zbigniewa Tadeusza Kusego OFM, który będzie pełnił funkcję biskupa koadiutora diecezji.

Sakry biskupiej udzielił mu ks. abp Dieudonné Nzapalainga, współkonsekratorami byli biskupi: Albert Vanbuel SDB oraz Stanislas Lukumwena Lumbala OFM.

Biskup koadiutor wspomaga biskupa ordynariusza w rządzeniu diecezją, a z chwilą nastania wakansu staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony.

Diecezję Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej ustanowił 28 czerwca 1997 roku św. Jan Paweł II. Ma powierzchnię 95 tys. km2, katolicy stanowią 1/3 spośród 256 tys. jej mieszkańców.

O. Zbigniew Tadeusz Kusy OFM
Urodził się 2 grudnia 1951 r. w Cieszynie (woj. śląskie, diec. bielsko–żywiecka). Do Zakonu Braci Mniejszych w naszej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wstąpił 31.08.1969 roku. Przyjął wtedy imię zakonne: Zbigniew. Imieniny zakonne obchodzi 17 lutego. Śluby wieczyste złożył 26.08.1974 r. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 15 kwietnia 1976 roku. Po dwuletniej praktyce duszpasterskiej w Polsce wyjechał na misje do Zairu, gdzie pracował od 1979 do 1986 roku. Następnie po ukończonych studiach w Instytucie Nauk i Teologii Religii w Paryżu, od 1989 roku, rozpoczął pracę misyjną w Republice Środkowoafrykańskiej. Aktualnie pełni posługę w domu formacyjnym w Bangui – Bimbo.

o. Piotr Mędrak OFM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda