Home WiadomościZe Świata USA: Salezjanin i “jornaleros” wykonają tron papieski

USA: Salezjanin i “jornaleros” wykonają tron papieski

Redakcja

sdb.org.plBudowę ołtarza oraz ambony i wykonanie tronu papieskiego, które będą służyć papieżowi Franciszkowi w czasie Mszy św., którą odprawi w Madison Square Garden podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych we wrześniu tego roku, zlecono biednym i potrzebujących imigrantom z Nowego Jorku. A dokładniej, wykonanie tronu papieskiego zostało powierzone Ośrodkowi “Don Bosco Workers Inc” w Port Chester, którą to pracę koordynuje salezjanin koadiutor Sal Sammarco.

Pracownicy, którzy zostali zatrudnieni do wykonania tej pracy, to prości jornaleros z Ameryki Łacińskiej, tj. pracownicy dniówkowi, którzy czekają na jakieś zlecenie pracy na rogach ulic. “Mogli poprosić o to wielkie przedsiębiorstwo, a poprosili nas. Bardzo chętnie podjęliśmy się tego” – powiedział jeden z nich, Héctor Rojas, Meksykanin, mówiąc o katolickiej “Caritas” archidiecezji Nowego Jorku, która około miesiąc temu zleciła tę pracę “Don Bosco Workers Inc”, a także dwom innym ośrodkom: “Obereros Unidos” i “Lincoln Hall Boys Haven”

Tron papieski będzie z dębowego drewna i nie będzie niczym nadzwyczajnym. Papież Franciszek chce, by był prosty. “Nie chce, aby dużo wydano, i nie opowiada się za jakimś wyszukanymi rozwiązaniami projektowymi i dekoracyjnymi na tę Mszę św.” – wyjaśnił kard. Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, w dniu 6 sierpnia, kiedy spotkał się z jornaleros.

“Kiedy spotyka się takie osoby, jak te, człowiek uczy sie kochać i szanować. Są to osoby dumne, pracowite, które posiadają wielkie umiejętności i ubogacają naszą kulturę”. Niektórzy z tych pracowników zostali także zaproszeni do uczestnictwa we Mszy św. w dniu 25 września, którą odprawi papież, co jest wyrazem podziękowania za ich pracę.

Ośrodek “Don Bosco Workers Inc” znajduje się w miasteczku Port Chester, na peryferiach Nowego Jorku, i jest w nim zatrudnionych około 200 pracowników, którzy otrzymują sprawiedliwe wynagrodzenie i pracują w dobrych warunkach.

Więcej na: www.sdb.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda