Home WiadomościZe Świata USA: Stulecie parafii w Manville

USA: Stulecie parafii w Manville

Redakcja

Parafia Chrystusa Odkupiciela w Manville, NJ w USA (dawniej Najświętszego Serca Pana Jezusa) obchodzi w tym roku 100 lat swego istnienia. Obchodzu odbywają się przez cały rok, a główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 10 marca 2019 r. pod przewodnictwem miejscowego ordynariusza i udziale przełożonego naszej prowincji.

Świętowanie poprzedziły tygodniowe misje parafialne dla obu grup językowych: w j. angielskim prowadził je o. Rich ard Bennet CSsR z Filadelfii w Prowincji Baltimore, a w j. polskim o. Witold Radowski CSsR z Tuchowa. Ważnym wydarzeniem w ich czasie była droga krzyżowa ulicami parafii – pięknie przygotowana i prowadzona przez parafian. Wierni głęboko także przeżyli obrzęd pojednania z bliźnimi. Nie zabrakło osobistego opowiedzenia się za Chrystusem i odnowienia ślubów małżeńskich.

W niedzielne przedpołudnie, 10 marca, przy wypełnionej świątyni ks. bp James Checchio, ordynariusz Metuchen przewodniczył uroczystej Mszy św. jubileuszowej wraz z przedstawicielami duchowieństwa diecezji, a także redemptorystami: Przełożonym Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Januszem Sokiem CSsR, o. Bogdanem Augustynem CSsR, poprzednim proboszczem parafii, o. Witoldem Radowskim CSsR i o. Wojciechem Kuskiem CSsR, wikariuszem.

Po Mszy św. ok. 300 parafian wraz z zaproszonym goścmi zebrało się w jadalni szkole Christ the King na wspólnym świętowaniu przy stole.

Dawna parafia Sacred Heart, w której pracę w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku rozpoczęli polscy redemptoryści, została w 2014 r. połączona z istniejącą od lat powojennych w tym samym mieście parafią Christ the King (Chrystusa Króla) i razem utworzyły parafię Christ the Redeemer (Chrystusa Odkupiciela).

Praca w diecezji Metuchen zaowocowała powstaniem drugiej placówki w niedalekim Perth Amboy (j. polski, angielski, i hiszpański, przejściowo także portugalski). Dodatkowo polscy współbracia pracują w Chicago (j. polski, hiszpański i angielski oraz Centrala Radia Maryja) oraz na Florydzie. Jeden z ojców pracuje także w armii amerykańskiej jako kapelan, a jeszcze jeden w Toronto – dla Rodziny Radia Maryja w Kanadzie i pomaga w duszpasterstwie miejscowym.

o. Stanisław Słaby CSsR, Manville

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda