Uznano cud ws. kanonizacji rodziców św. Teresy

deon.plPapież Franciszek uznał cud uzdrowienia potrzebny do kanonizacji rodziców świętej Teresy z Lisieux – poinformował w środę Watykan. Beatyfikowani w 2008 roku Maria Zelia Guerin i Ludwik Martin zostaną ogłoszeni świętymi jeszcze w tym roku.

Będzie to pierwsze w historii Kościoła małżeństwo wyniesione razem na ołtarze. Ich kanonizację prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato zapowiedział wcześniej na październik, kiedy w Watykanie odbędzie się synod biskupów na temat rodziny. Zaaprobowany cud dotyczy uzdrowienia dziecka z Hiszpanii.

Żyjący w XIX wieku we Francji małżonkowie mieli dziewięcioro dzieci; czworo zmarło w dzieciństwie, pięcioro zaś wstąpiło do klasztoru. Ich córka, święta Teresa z Lisieux (1873-1897), karmelitanka bosa i Doktor Kościoła, została kanonizowana przez Piusa XI w 1925 roku. O swych głęboko wierzących rodzicach, zmarłych w wyniku ciężkich chorób, Teresa napisała w dzieciństwie, że byli „bardziej godni Nieba niż Ziemi”.

Papież zaaprobował także poprzedzający beatyfikację dekret o uznaniu heroiczności cnót urodzonej w Piotrkowie Trybunalskim zakonnicy Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej (1900-1937), założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. W czasie I wojny światowej niosła ona pomoc rannym żołnierzom. Następnie pracowała w szpitalu skórno-wenerycznym św. Łazarza w Warszawie, prowadziła w Henrykowie zakład „Przystań” dla dziewcząt moralnie zaniedbanych i samotnych matek.

W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

 PAP/pk

Za: www.deon.pl