Home WiadomościZe Świata W Kemerowie na Syberii obchodzono jubileusz posługi redemptorystów

W Kemerowie na Syberii obchodzono jubileusz posługi redemptorystów

Redakcja

W Kemerowie na Syberii uroczyście obchodzono kolejny etap jubileuszu 20 lat posługi redemptorystów polskich w Rosji i Kazachstanie. W dniach 14-16 czerwca 2013, kiedy parafia pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kemerowie przeżywała uroczystość odpustową, jednocześnie dziękowała Bogu za posługę redemptorystów, szczególnie tę w obwodzie kemerowskim. Była to kontynuacja obchodów, które rozpoczęły się 7 kwietnia w Pietropawłowsku (Kazachstan) i miały swój dalszy etap 12 maja w Togliatti podczas odpustu parafialnego oraz 14-15 maja także w Togliatti, gdzie były przeżywane centralne uroczystości jubileuszowe.

Posługa redemptorystów na Syberii jest bardzo bogata. Jej początek sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to redemptoryści Prowincji Lwowskiej obrządku bizantyjskiego nieśli potajemnie swoją służbę kapłańską w Prokopiewsku. Wtedy pracował tam o. Wasilij Rutka najpierw jako zesłaniec, a od 1959 roku dobrowolnie. W latach 70-tych dołączył do niego o. Jarosław Spodar, najpierw jako kleryk, a później pracował jako kapłan. Dzisiaj w Prokopiewsku posługuje dwóch ojców z Ukrainy: Michał Wołoszyn i Bogdan Galeta.

Redemptoryści polscy rozpoczęli stałą pracę ewangelizacyjną w Rosji i Kazachstanie wiosną 1993 r. zakładając pierwsze wspólnoty w Pietropawłowsku i Orenburgu. W 1996 roku redemptoryści podjęli posługę w Kemerowie na Syberii, kiedy to przybył na te tereny o. Dariusz Łysakowski z Polski i o. Anthony Branagan z Irlandii. O. Dariusz zginął tragicznie wraz z katechetką Tatianą 19 stycznia 2001 roku w wypadku samochodowym w drodze do wspólnoty katolików w Jurdze. O. Anthony do dziś posługuje w Kemerowie wraz z proboszczem parafii i przełożonym wspólnoty zakonnej o. Andrzejem Legieciem i o. Pawłem Mroczkiem. Redemptoryści w Kemerowie współpracują od 2006 roku z siostrami ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego: s. Agatą (przełożoną Regii Maryi Matki Jedności), s. Marcelą i s. Natalią. Obejmują oni swoją duszpasterską opieką wspólnoty katolików rozsiane w obwodzie kemerowskim, oddalone od stolicy tego regionu nawet o 300 kilometrów. Są to: Anżero-Sudżensk, Biełowo, Gieorgiewka, Jurga, Jaszkino, Koleon, Leninsk-Kuznieckij, Nowopreobrażenka, Połysajewo, Tjażyn i inne. Historię redemptorystów w Kemerowie tworzyli także: o. Artur Wilczek (2001-2002), o. Grzegorz Lachowicz (2002-2005) i o. Zenon Gieniec (2001-2010).

Niedzielna uroczystość odpustowa poprzedzona była dwudniowym sympozjum poświęconym duchowości redemptorystów, w którym oprócz kemerowskich parafian wzięli udział przedstawiciele parafii z Jaszkino, Jurgi, Nowokuźniecka, Prokopiewska i Tomska. Wraz ze swoimi parafianami przybyli kapłani z dekanatu: o. Michał Wołoszyn i o. Bogdan Galeta z Prokopiewska, o. Paweł Gładkow z Nowokuźniecka, ks. dziekan Andrzej Duklewski z Tomska, o. Dariusz Paszyński przełożony Regii Świętego Gerarda oraz siostry z Prokopiewska ze Zgromadzenia św. Józefa: s. Tatiana i s. Jarosława. Swoją obecnością zaszczycili gospodarzy, zaczynając od drugiego dnia sympozjum, ks. bp Józef Werth – ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku i s. Maria Stadler – dyrektor kurii diecezjalnej.

W piątek wieczorem o. Andrzej Legieć i o. Michał Wołoszyn przybliżyli historię Zgromadzenia Redemptorystów, a szczególnie tę dotyczącą ostatniego pół wieku na Syberii. W sobotę zaś najpierw o. Dariusz Paszyński poruszył temat współpracy redemptorystów ze świeckimi, potem o. Andrzej Legieć mówił o charyzmacie redemptorystowskim. Podczas popołudniowej sesji – już w obecności biskupa Wertha – odbyło się forum, na którym dyskutowaliśmy o tematach poruszonych wcześniej. Na ostatniej sesji, w niedzielny poranek, o. Paweł Mroczek ukazał rolę Matki Bożej w duchowości redemptorystowskiej. W programie sympozjum był czas na radosne świętowanie, rozmowy, a przede wszystkim na wspólną modlitwę brewiarzową, adorację Najświętszego Sakramentu, różaniec i Msze Święte. Modlitwa była okazją do trwania w dziękczynieniu za dobro, które dokonało się poprzez posługę redemptorystów w Rosji i Kazachstanie.

Kulminacyjnym punktem dziękczynienia była niedzielna Msza Święta sprawowana przez bpa Józefa Wertha wraz z kapłanami i licznie zebranymi parafianami i gośćmi. Pasterz diecezji podkreślił ważną rolę, jaką w Kościele pełnią zgromadzenia zakonne. Wyraził wdzięczność redemptorystom za wieloletnią, aktywną posługę. Odwołał się także do objawień fatimskich, w których sama Najświętsza Maryja Panna wskazała na kult Swego Niepokalanego Serca, jako ratunek dla współczesnego świata. Na koniec dodał, że tak jak w ubiegłym roku w Pietropawłowsku kościół redemptorystów został podniesiony do rangi diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, tak i w Kemerowie można myśleć o utworzeniu Sanktuarium Maryjnego, gdyż miłość i orędownictwo Niepokalanego Serca Maryi przyspiesza triumf Królestwa Bożego na ziemi.

Po Mszy Świętej miał miejsce koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej z Kemerowa pod kierownictwem Eleny Ryłowej. Wykonane zostały znane utwory autorstwa Bacha, Schuberta i innych. Wszystkim wydarzeniom jubileuszu towarzyszyła bardzo dobra organizacja i piękna oprawa, która była owocem współpracy redemptorystów z siostrami i licznymi parafianami.

Dwadzieścia lat posługi to dopiero początek. Trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Ale o nią nie ma się co martwić, jeśli redemptoryści wraz z parafianami dalej będą pozwalali prowadzić się Duchowi Świętemu, który gwarantuje prawdziwy i wierny kierunek rozwoju, a w serca wlewa pokój i radość, której mogliśmy doświadczyć podczas dni świętowania jubileuszu.

O. Dariusz Paszyński CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda