Home WiadomościZe Świata Waszyngton: Mobilizacja jezuitów w obronie migrantów

Waszyngton: Mobilizacja jezuitów w obronie migrantów

Redakcja

W dniach 3-7 lutego 2020 odbyło się w Waszyngtonie spotkanie Global Ignatian Advocacy Network (GIAN) – światowej ignacjańskiej sieci rzeczniczej. Zakończyło się ono zaproszeniem do włączenia się wszystkich jezuitów i ich współpracowników w promocję kultury gościnności wobec migrantów, którzy zmuszani są do opuszczania swoich własnych domów. Uczestnicy spotkania apelują o zaangażowanie się w pomoc szczególnie migrantom najbardziej narażonym na krzywdy i przemoc: dzieciom, kobietom, rodzinom. Wzywają do przeciwstawienia się kryminalizacji migrantów i ich obrońców do jakiej dochodzi w niektórych częściach świata oraz do niezgody na coraz bardziej restrykcyjną politykę publiczną, która narusza prawa uchodźców.

W końcowym oświadczeniu Global Ignatian Advocacy Network czytamy m.in.:

„Towarzystwo Jezusowe od dawna towarzyszy migrantom i uchodźcom, służy im oraz staje w ich obronie. Zdajemy sobie sprawę z potrzeby kompleksowego podejścia […] Żaden kraj ani organizacja nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła wyzwaniom tego globalnego zjawiska. Nasza tradycja ignacjańska, zakorzeniona w żywej duchowości, stanowi solidny punkt odniesienia do opracowania w tej kwestii całościowego podejścia, gdzie jeden krok prowadzi do kolejnego: towarzyszenie, służba, analiza, podnoszenie świadomości i rzecznictwo. Nasze towarzyszenie osobom potrzebującym szczególnej pomocy i posługiwanie im, musi iść w parze z dokładną analizą sytuacji i z działaniami rzeczniczymi.

W ramach uniwersalnej preferencji apostolskiej Towarzystwa [Jezusowego], wzywającej nas do towarzyszenia zmarginalizowanym i narażonym na krzywdy migrantom, musimy zaangażować się w reformę systemów społecznych i politycznych, które obecnie prowadzą do niesprawiedliwości. Propagowanie sprawiedliwej polityki jest integralną częścią życia w wierze, która czyni sprawiedliwość.

Jako GIAN Migration oświadczamy, że naszym celem na najbliższe lata będzie skupienie się na promowaniu kultury gościnności na całym świecie, aby bezbronni migranci, zmuszeni do ucieczki ze swoich domów, byli mile widziani, promowani, chronieni i integrowani z lokalnym społeczeństwem”.

Tekst oryginalny

Czym zajmuje się GIAN Migration?

Jednym z wielu celów GIAN Migration jest analiza sytuacji migrantów w różnych regionach świata w celu identyfikowania pojawiających się wspólnych trendów. Wyniki badań służą działaniom rzeczniczym i pozwalają zarówno upowszechniać najlepsze praktyki tworzenia kultury gościnności jak i skuteczniej bronić migrantów i uchodźców na całym świecie.

Na podstawie: Jesuit Conference of Asia Pacific

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda