Home WiadomościZe Świata Watykan: 75 lat wspólnoty salezjańskiej

Watykan: 75 lat wspólnoty salezjańskiej

Redakcja

Wspólnota salezjańska, znajdująca się na Watykanie, obchodziła 75-lecie swojej obecności. Wspólnota ta swoją posługę wyraża w dwóch fundamentalnych rysach charyzmatu Ks. Bosko: oddaniu Ojcu Świętemu i Kościołowi oraz – ze względu na realizowane przez nią usługi – trosce i rozpowszechnianiu dobrej prasy i książki. 

Z okazji tej rocznicy w dniu wczorajszym, 3 października, została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna w Kaplicy św. Pawła, której przewodniczył kard. Tarcisio Bertone, salezjanin, Sekretarz Stolicy Apostolskiej. Wśród koncelebransów znalazło się także 6 innych kardynałów, a pośród nich salezjanie: Angelo Amato i Renato Farina oraz liczni biskupi, łącznie z salezjanami: Mario Toso i Savio Hon Tai-fai. Obecni byli także: Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez, jego Wikariusz ks. Adriano Bregolin, ks. Sergio Pellini, Dyrektor obecnej wspólnoty oraz inni jej członkowie; byli dyrekotrzy: ks. Elio Torregiani i ks. Pietro Migliasso; liczni salezjanie, wielu byłych członków wspólnoty oraz liczni pracownicy Drukarni Watykańskiej i „L’Osservatore Romano”. Celebrację uświetnił Chór Kaplicy Sykstyńskiej pod dyrekcją ks. Massimo Palombella, zaś posługę przy ołtarzu sprawowali klerycy salezjańscy ze wspólnoty “San Tarcisio” w Rzymie.

W kazaniu kard. Bertone przypomniał niektóre znaczące momenty z tych 75 lat istnienia wspólnoty i uwypuklił dwa wymiary służby, jakie realizuje: wymiar eklezjalny – ze względu na posługę na rzecz powszechnej misji Kościoła i wymiar laicki – ze względu na zasadniczą obecność salezjanów koadiutorów. Sekretarz Stanu Watykanu zakończył, podkreślając aktualność zaangażowania Komunikacji Społecznej w dostarczenie nowego bodźca na płaszczyźnie ewangelizacji, jakiego domaga się Rok Wiary.

Następnie, około 80 uczestników zgromadziło się w auli Akademii Nauk, gdzie odbyła się akademia z projekcją niektórych, historycznych materiałów zdjęciowych. Z tej okazji głos zabrał Przełożony Generalny, który przypomniał sylwetkę Papieża Piusa XI i wyraził wielką wdzięczność pod adresem wszystkich salezjanów, którzy służyli w ramach wspólnoty watykańskiej. „Mam nadzieję, że Zgromadzenie Salezjańskie będzie w stanie zawsze stanąć na wysokości zadania i sprostać oczekiwaniom, jakie Papież i Sekretariat Watykanu żywią względem tej wspólnoty salezjańskiej i prowadzonego przez nią dzieła, tak by skutecznie mogła udzielać się w służbie Kościołowi” – powiedział na zakończenie.

Uroczystość zakończyła się wystąpieniem zastępcy dyrektora “L’Osservatore Romano”, dra Carlo di Cicco, który wyraził wdzięczność pod adresem wspólnoty salezjańskiem w imieniu personelu świeckiego i redakcji „L’Osservatore Romano”, i braterską agapą.

Salezjanie zostali wezwani na Watykan w 1937 r. przez Papieża Piusa XI, który, chcąc dostarczyć nowego bodźca wszystkim sektorom nowopowstałego państwa, które zrodziło się w 1929 r. na mocy Paktów Laterańskich, zdecydował się powierzyć drukarnię watykańską Synom Księdza Bosko. Z drugiej strony, Pius XI odwiedził Oratorium na Valdocco, kiedy jeszcze był młodym księdzem i pozostał pod wrażeniem zaangażowania i jakości, jakie przedstawiali salezjanie na polu drukarsko-wydawniczym. Zresztą to właśnie Pius XI beatyfikował Ks. Bosko w 1929 r. i kanonizował go w dniu 1 kwietnia 1934 r., w Wielkanoc, na zakończenie Roku Świętego, co było wyrazem szczególnego uznania Papieża dla osoby tego świętego.

Do 1991 r. salezjanie prowadzili dwie drukarnie: “Poliglotta Vaticana” i “L’Osservatore Romano”. Od 1992 r., pod odnowieniu Konwencji pomiędzy Sekretariatem Stanu a Zgromadzeniem Salezjańskim, którą podpisali kard. Angelo Sodano i Przełożony Generalny ks. Egidio Viganò, powstały jeden organ i jedna administracja. Salezjanie pełnią różne znaczące funkcje: kierownictwo generalne, kierownictwo handlowe, kierownictwo techniczne i nadzór nad sektorem zdjęciowym.

Także w sumie 75 salezjanów zamieszkiwało Mury Leoniańskie w ciągu tych lat: 10 dyrektorów i liczni koadiutorzy, specjaliści i profesjonaliści w zakresie sztuki drukarskiej. Obecnie wspólnotę salezjańską charakteryzuje ten sam skład: dyrektor, ks. Pellini, w otoczeniu 5 salezjanów koadiutorów.

ANS – Watykan

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda