Home WiadomościZe Świata Norymberga: wystawa o kard. Kozłowieckim

Norymberga: wystawa o kard. Kozłowieckim

Redakcja

W dniach od 4 października do 2 listopada w Akademie Caritas-Pirckheimer-Haus w Norymberdze eksponowana będzie wystawa “W poszukiwaniu pojednania. Z otwartymi dłońmi. Kardynał Adam Kozłowiecki SI”. Jej uroczyste otwarcie odbędzie się dziś o godz. 17.30.

Wystawa przedstawia osobę oraz działalność kard. Adama Kozłowieckiego – jego osobistych przeżyć, działalności duszpasterskiej, społecznej i politycznej. Pokazuje również formy pielęgnowania pamięci wybitnego misjonarza.

Wystawa przygotowana została przez pracowników rzeszowskiego oddziału IPN-u. Powstała we współpracy z Fundacją im. ks. kardynała Adama Kozłowieckiego “Serce bez granic”, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego oraz Powiatem Kolbuszowskim. Jej współorganizatorami są: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium oraz Akademie Caritas-Pirckheimer-Haus Nürnberg. Zgodnie z ustaleniami organizatorów, wystawa też będzie promować województwo podkarpackie.

Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był symbolem przemian dokonanych na Czarnym Lądzie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

25 lipca 2007 r. kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

KAI/mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda