Watykan: Boże Narodzenie z papieżem Franciszkiem

Nie tylko dla papieża Franciszka były to pierwsze święta Bożego Narodzenia w Rzymie. Radość wspólnego obchodzenia narodzin Jezusa była także udziałem franciszkanów, posługujących przy sakramencie pojednania w Bazylice św. Piotra. Przytaczamy poniżej wrażenia jednego z nich, który podobnie jak Ojciec święty Franciszek, przeżywał z nim po raz pierwszy Boże Narodzenie w obrębie watykańskich murów.

To Boże Narodzenie było różne od tych, które dotychczas obchodziłem. Miejsce, kuchnia, kolędy, język, klimat… wszystko to wywoływało tęsknotę za to, co było wcześniej. Pomimo to, chociaż Pan coś zabiera, to daje coś innego w zamian.

Na przeżywanie tego Bożego Narodzenia wpływa zdecydowanie bliskość papieża Franciszka. To, co do tej pory musiałem oglądać na ekranie telewizora, obecnie stało się rzeczywistością, w której mogłem uczestniczyć na żywo.

„Msza św. w noc” Bożego Narodzenia w tym roku rozpoczęła się na Watykanie o godz. 21.30. Bazylika św. Piotra, wypełniona do ostatniego miejsca – wiele osób czekało na wejście od wczesnego popołudnia – oddychała świąteczną atmosferą.

Papież, wyraźnie zmęczony, w otoczeniu kardynałów Kurii, biskupów i kilkudziesięciu kapłanów, przewodniczył w języku łacińskim liturgii Bożego Narodzenia. Podczas śpiewu „Chwała na wysokości Bogu” papież złożył figurkę Dzieciątka Jezus w żłobie ustawionym przed konfesją św. Piotra.

W homilii Ojciec Święty Franciszek powiedział między innymi: „Nie lękajcie się ! Nasz Ojciec jest dobry , on nas kocha, daje nam Jezusa, aby prowadził nas do ziemi obiecanej”.

Sam dzień Bożego Narodzenia był naznaczony duchem „Urbi et Orbi” – papieskiego błogosławieństwa „miasta i świata”.

Zanim Ojciec Święty ukazał się w loży centralnej bazyliki św. Piotra, na placu miała miejsce uroczysta parada wojskowa watykańskich i włoskich sił zbrojnych.

Ojciec święty Franciszek rozpoczął Bożonarodzeniowe przesłanie od przytoczenia słów Ewangelii Łukasza: „Chwała Bogu na wysokościach , a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”.

Następnie przypomniał, że Gloria „to pieśń, która łączy niebo i ziemię, kierując ku niebu uwielbienie i chwałę, a ku ziemi ludzi – życzenia pokoju.”

Do tego śpiewu Ojciec Święty zaprosił wszystkich ludzi dobrej woli: „Zapraszam wszystkich, by włączyli się do tego śpiewu: śpiew ten jest dla każdego mężczyzny i kobiety, którzy czuwają w nocy, którzy pokładają nadzieję w lepszy świat, którzy troszczą się o innych, starając się pokornie spełnić swój obowiązek.”

Ze świątecznymi życzeniami z Watykanu

o. Lucjan

Za: www.franciszkanie.pl