Home WiadomościZe Świata Watykan: ogłoszono laureatów Nagrody Ratzingera

Watykan: ogłoszono laureatów Nagrody Ratzingera

Redakcja

Francuski filozof i amerykański jezuita zostali laureatami drugiej edycji Nagrody Ratzignera. Watykańska fundacja, która przyznaje nagrody, potwierdziła dziś oficjalnie nazwiska laureatów, którzy zostaną uhonorowani w Watykanie 20 października.

Rémi Brague specjalizuje się w historii filozofii greckiej, średniowiecznej i arabskiej. Komentował też jednak Heideggera. Zajmuje się również problemami naszej cywilizacji. Przez 20 lat wykładał na Sorbonie, aktualnie jest profesorem na uniwersytecie w Monachium. Ma 65 lat, jest żonaty, ma czworo dzieci i dwoje wnucząt. Akademia Francuska przyznała mu Grand prix w zakresie filozofii.

Natomiast 72-letni ks. Brian Daley SJ jest profesorem amerykańskiego uniwersytetu Notre Dame. Studiował jednak również w Europie, we Frankfurcie i Oksfordzie. Specjalizuje się w patrystyce i teologii dogmatycznej. Tłumaczył na angielski ojców Kościoła oraz Ursa von Balthasara. Zajmuje się również duchowością jezuitów. Uczestniczy w dialogu teologicznym z prawosławnymi, jest sekretarzem wykonawczym amerykańskiej komisji ds. relacji z Kościołem prawosławnym.

W imieniu watykańskiej fundacji laureatów Nagrody Ratzingera zaprezentował na konferencji prasowej kard. Camillo Ruini, przewodniczący komitetu naukowego tejże fundacji:

„Rémi Brague jest w moim przekonaniu prawdziwym filozofem, a zarazem wielkim historykiem myśli i kultury, który łączy myślenie spekulatywne z głęboką wizją wiary chrześcijańskiej i katolickiej, którą wyznaje bez kompleksów. Natomiast ks. Brian Daley SJ jest wielkim historykiem teologii patrystycznej, a zarazem człowiekiem w pełni zaangażowanym w życie i misję Kościoła. Rygor naukowy łączy z entuzjazmem dla Ewangelii”.

Na konferencji prasowej przedstawiono też sprawozdanie z działalności Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, która przyznaje nagrody. Za szczególnie udaną uznano tegoroczną konferencję Fundacji, która odbyła się w Bydgoszczy pod hasłem: „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju”. Kolejna tego typu konferencja odbędzie się jeszcze w tym roku, w listopadzie w Rio de Janeiro.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda