Home WiadomościZe Świata Benedyktyni: Kapituła Generalna w Asyżu

Benedyktyni: Kapituła Generalna w Asyżu

Redakcja

W czwartek, 27 września, w Asyżu rozpoczęła się Kapituła Generalna Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, do której należą wszystkie klasztory w Polsce: Tyniec, Lubiń i Biskupów. Męskie wspólnoty żyjące według Reguły św. Benedykta początkowo, czyli od VI wieku, nie były połączone w jeden zakon. Później jednak tworzyły kongregacje stosujące podobną interpretację Reguły oraz podobne zwyczaje.

W 1893 r. powstała federacja benedyktyńska, do której należy obecnie 21 kongregacji oraz pewna ilość wspólnot poza kongregacjami. Na jej czele stoi Opat Prymas rezydujący w Opactwie i Kolegium św. Anzelma w Rzymie. Od roku 2000 jest nim Notker Wolf z niemieckiej kongregacji misyjnej św. Otylii, który jest honorowym zwierzchnikiem i reprezentantem federacji.

Każda z kongregacji stanowi według prawa kanonicznego zakon z własnymi ustawami, konstytucjami i deklaracjami, którego przełożonym generalnym jest opat prezes. Prezesem Kongregacji Zwiastowania jest obecnie Ansgar Schmidt OSB z Opactwa św. Macieja w Trewirze. Przełożony domu niezależnego, opat lub przeor konwentualny, jest wyższym przełożonym zakonnym. Jego godność odpowiada stanowisku prowincjała w innych zakonach. Kongregacje skupiają klasztory w obrębie krajów, często z założonymi przez nie placówkami na innych terytoriach, albo stanowiące pozostałość odrębnych zakonów opartych na Regule św. Benedykta: oliwetanie, wallombrozjanie, kameduli, sylwestryni; spośród kamedułów nie wszystkie kongregacje należą do federacji benedyktyńskiej – poza nią pozostaje kongregacja Monte Corona obejmująca polskie domy. Na początku 2000 r. federacja benedyktyńska liczyła ok. 8400 członków.

Kapituła Generalna naszej Kongregacji potrwa do 5 października 2012 r.

Za: www.tyniec.benedyktyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda