Home WiadomościZe Świata Watykan: trzy dekrety o heroiczności cnót, w tym franciszkanina

Watykan: trzy dekrety o heroiczności cnót, w tym franciszkanina

Redakcja

Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Eminencję kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Papież upoważnił tę dykasterię do promulgowania trzech dekretów dotyczących heroiczności cnót trojga sług Bożych. Jedną z nich jest Enrica Beltrame Quattrocchi, córka małżeństwa beatyfikowanego w 2001 r. Luigiego i Maii Beltrame Quattrocchi– podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jedną z nowych Czcigodnych Służebnic Bożych jest Maria Cristina Cella Mocellin, urodzona 18 sierpnia 1969 roku w Cinisello Balsamo, w prowincji Mediolan. Wychowywała się w kręgu parafialnym, a w latach licealnych rozpoczęła swoją drogę rozeznawania powołania we wspólnocie Córek Maryi Wspomożycielki Księdza Bosko. Kiedy w wieku 16 lat poznała Carlo, poczuła, że jest powołana do małżeństwa, i poślubiła go w 1991 roku. Para miała dwoje dzieci, ale gdy tylko Maria Cristina odkryła, że jest w ciąży z trzecim dzieckiem, pojawił się mięsak na lewej nodze. Zdecydowała się kontynuować ciążę, poddając się leczeniu, które nie zagroziłoby życiu jej dziecka. Zmarła w wieku 26 lat, pewna miłości Ojca, wierna Mu w Jego planach.

Kolejną z Czcigodnych Służebnic Bożych jest Enrica Beltrame Quattrocchi, ostatnia córka błogosławionych małżonków Luigiego i Marii Beltrame Quattrocch, zmarła w wieku 98 lat w roku 2012 w Rzymie. Św. Jana Paweł II beatyfikując jej rodziców w 2001 roku stwierdził, że rodzina ta żyła drogą świętości. Powołaniem Enriki było towarzyszenie starszym rodzicom. Zaangażowana w wolontariat, w działalność charytatywną Akcji Katolickiej poświęciła się pracy pedagogicznej. Jej życie było naznaczone różnymi chorobami, trudnościami ekonomicznymi, ale przede wszystkim modlitwą i codziennym uczestnictwem we Mszy św. W ostatnich latach poświęciła się pomocy małżeństwom przeżywającym kryzys.

Trzecim Czcigodnym Sługą Bożym jest franciszkanin Placido Cortese, urodzony 7 marca 1907 r. w Cres (obecnie w Chorwacji), został kapłanem w 1930 r., posługiwał w bazylice św. Antoniego w Padwie, a kilka lat później został redaktorem czasopisma „Posłańca św. Antoniego”. Podczas II wojny światowej, na zlecenie nuncjusza apostolskiego we Włoszech, abp. Francesco Borgongini Duca, pomagał chorwackim i słoweńskim internowanym we włoskich obozach koncentracyjnych, zwłaszcza w Chiesanuova, niedaleko Padwy. Po zawieszeniu broni w 1943 r. niestrudzenie pracował nad ułatwieniem ucieczki byłym jeńcom alianckim, ale także osobom prześladowanym przez nazistów, w tym Żydom. Niemcy potraktowali to jako działalność polityczną. 8 października 1944 r. został zwabiony podstępem do opuszczenia bazyliki św. Antoniego, która mała status eksterytorialny, uprowadzony został do koszar SS w Trieście, gdzie zmarł na skutek tortur.

W każdym z tych procesów do beatyfikacji konieczny jest jeszcze dekret o cudzie.

st (KAI) / Watykan
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda