Home WiadomościZe Świata Wenezuela: Zamordowani dwaj salezjanie i sprofanowana kaplica

Wenezuela: Zamordowani dwaj salezjanie i sprofanowana kaplica

Redakcja

Kolejne zabójstwo, którego ofiarą padło tym razem dwóch salezjanów, wstrząsnęło Wenezuelą. W nocy z soboty na niedzielę (15/16 lutego) w mieszkaniu przy salezjańskiej szkole w Valencii zostali zamordowani 80-letni ksiądz Jesús Erasmo Plaza i 84-letni brat zakonny Luis Heriberto Sánchez. Zabójcy, którymi okazali się dwaj niepełnoletni chłopcy, zaatakowali ich nożami. Ciężko zraniony został również dyrektor szkoły ks. David Marín. Przypuszcza się, że chodziło o napad rabunkowy.

Wyrazy solidarności złożył salezjanom metropolita Valencii. Abp Reinaldo Del Prette przypomniał, że ich zgromadzenie obecne jest w tym wenezuelskim mieście już od ponad stu lat i ma znaczny wkład w życie tamtejszego Kościoła. Morderstwo skomentował też arcybiskup stołecznego Caracas. Kard. Jorge Urosa jest zasmucony młodym wiekiem zabójców i niebywałym okrucieństwem, z jakim porwali się na życie 80-letnich zakonników. Wskazał na potrzebę wielkiego wkładu pracy w odnowę społeczeństwa.

Wenezuela uchodzi za jeden z najniebezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. Według danych rządowych dochodzi tam co roku do 40 zabójstw na 100 tys. mieszkańców, ale źródła niezależne podają liczbę dwukrotnie wyższą. Od kilku dni trwają tam masowe demonstracje przeciwko bezkarności morderców i innych przestępców. Są one tłumione przemocą przez siły rządowe.

ak/ rv, efe, agi, kna

Za: Radio Watykańskie


W sobotę 15 lutego, około północy, zostali zamordowani dwaj salezjanie ze wspólnoty “Colegio Don Bosco” w mieście Valencia. W komunikacie prasowym Salezjanie Księdza Bosko i Rodzina Salezjańska wyrażają wielki ból i zaniepokojenie z powodu aktów przemocy, do jakich doszło we wspólnocie Colegio Don Bosco w Valencia”. Poniżej pełny tekst tego komunikatu:

“Kościół katolicki w Wenezueli doznał nieodwracalnej straty z powodu śmierci dwóch zakonników z Rodziny Salezjańskiej, która z wielkim oddaniem służy najbardziej potrzebującej młodzieży na rozległym polu wychowania w kraju.

Z wielkim bólem serca informujemy o tragicznym i bolesnym wydarzeniu: o północy 15 lutego dwaj młodzi uzbrojeni ludzie wtargnęli do College’u Księdza Bosko w mieście Valencia i czasie gwałtownej napaści w celach rabunkowych w brutalny sposób zamordowali ks. Jesúsa Plazę, liczącego 80 lat, i 84-letniego salezjanina koadiutora Luisa Sáncheza. Dyrektor wspólnoty, ks. David Marín, który stanął w obronie współbraci, został zraniony i musiał być poddany natychmiastowemu zabiegowi chirurgicznemu, i teraz nic mu nie zagraża.

Oprócz brutalnych nadużyć w pomieszczeniach wspólnoty, sprawcy weszli także do kaplicy, gdzie znieważyli i sprofanowali Najświętszy Sakrament, zabierając ozdoby i naczynia liturgiczne. i święte kielichy.

Ks. Jesús Erasmo Plaza Salessi urodził się 2 czerwca 1934 r. w La Mesa de Ejido, Mérida. Złożył pierwsze śluby jako salezjanin 8 września 1952 r., a święcenia kapłańskie przyjął 15 sierpnia 1962 r. w. mieście Gwatemala, gdzie odbył także studia filozoficzne. Spełniał swoją posługę kapłańską z prostotą, braterstwem i ze szczególnym oddaniem apostolskim, prawie zawsze wypełniając zadania w zakresie opieki duszpasterskiej.

Pan Luis Edilberto Sánchez Morantes pochodził z Boavita (Boyacá, Kolumbia), gdzie urodził się 23 października 1929 r. Swoje pierwsze śluby złożył 16 sierpnia 1956 r. w Los Teques. Odbył studia techniczne na kierunku handlowym, które pozwoliły mu przez długi czas być obecnym jako wykwalifikowanemu wychowawcy salezjaninowi wśród młodzieży z instytutów salezjańskich w Sarría, Puerto La Cruz i „Don Bosco” w mieście Valencia.

Wraz z bólem z powodu utraty tych dwóch salezjanów w podeszłym wieku, odczuwamy głębokie przygnębienie z powodu tych dwóch ludzi młodych, którzy się pogubili w swoim życiu, dopuścili się tych aktów wandalizmu, przerywając życie innych dwóch ludzi, poświęcających się dla dobra młodzieży najuboższej i najbardziej potrzebującej.

Jako Rodzina Salezjańska potępiamy wszystkie akty przemocy, wymierzone w kogokolwiek, i domagamy się od kompetentnych władz wyjaśnienia tej sprawy, aby można było dalej kroczyć drogą sprawiedliwości społecznej i pokoju, których nam brakuje w tych ostatnich latach.

Prosimy wszystkich o odmówienie modlitwy za spokój dusz księdza Plazy i pana Sáncheza. Jednocześnie zachęcamy do czujności i działania, budując społeczeństwo wenezuelskie poprzez przyjęcie i wspólny pokój. Niech śmierć tych dwóch zakonników, którzy oddali się bezwarunkowo wychowaniu ubogich, nie pozostanie bezkarna, i niech pamięć o ich cnotach zmotywuje nas do walki o kraj wolny i kraj pokoju”.

ANS – Valencia 

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda