Home WiadomościZe Świata Hiszpania: program obchodów 200-lecia odrodzenia Towarzystwa Jezusowego

Hiszpania: program obchodów 200-lecia odrodzenia Towarzystwa Jezusowego

Redakcja

Towarzystwo Jezusowe obchodzi 200-lecie swego odrodzenia (1814-2014). Szczególnie bogaty program jubileuszowych obchodów przedstawili jezuici hiszpańscy.

W 68 ośrodkach edukacyjnych, jakie posiada obecnie ten zakon w Hiszpanii, oraz w jezuickich parafiach prowadzi się wykłady poświęcone odrodzeniu Towarzystwa Jezusowego. Przygotowywane są specjalne wystawy i spotkania. Ważnym elementem jest też obecność jezuitów w tych ośrodkach, które już nie należą do Towarzystwa Jezusowego. Z kolei jezuickie uniwersytety zapraszają na kongres poświęcony okresowi 1815-1820, który odbędzie się w Madrycie w 2015 r. Dzień 29 maja 1815 r. uważa się za datę odrodzenia Towarzystwa Jezusowego w Hiszpanii.

Okres od kasaty jezuitów dokonanej przez Klemensa XIV w 1773 r. aż do odrodzenia zakonu za Piusa VII w 1814 r. „był etapem bardzo bolesnym” – mówi ks. prof. Alfredo Verdoy SJ z Papieskiego Uniwersytetu Comillas w Madrycie. Tylko z Hiszpanii wyrzucono już wcześniej 5000 jezuitów. Ok. 1300 pracowało w koloniach. „Podczas tych trudnych lat, podczas których jezuici musieli przeżyć, narodziło się odnowione Towarzystwo Jezusowe”. W 1814 r. było jeszcze 750 jezuitów na świecie, ale już sześć lat później zakon liczył ponad 1300 osób. Odrodzenie Towarzystwa Jezusowego było możliwe dzięki nieustannej prośbie wszystkich Kościołów lokalnych, aby Papież zgodził się na aprobatę jezuitów w całym świecie chrześcijańskim – mówi ks. Verdoy.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda