Home WiadomościZe Świata Wizyta Generała jezuitów w Azji

Wizyta Generała jezuitów w Azji

Redakcja

W ostatnich tygodniach Generał jezuitów, o. Arturo Sosa SJ, przebywał z wizytą w Azji. Odwiedził Koreę, Macao, Hong Kong, Taiwan i Japonię. Jezuici i ich partnerzy w misji, otrzymali impuls do jeszcze większego angażowania się w misję pojednania w tym regionie świata.

Będąc w Korei, Ojciec Generał zaaprobował 11 apostolskich inicjatyw realizujących preferencje Towarzystwa Jezusowego w kontekście Prowincji Koreańskiej. A wśród nich:
– powołanie Instytutu Duchowości Ignacjańskiej oferującego kursy dla dających Ćwiczenia duchowe;
– wypracowanie programu formacyjnego dla współpracowników w misji;
– wspieranie tych, którzy angażują się w proces pojednania na Półwyspie Koreańskim;
– stworzenie duchowej platformy medialnej dla młodych z wykorzystaniem najnowszych technologii medialnych i networkingu;
– zorganizowanie starszym i schorowanym jezuitom możliwości dalszego aktywnego angażowania się w misję Towarzystwa na miarę ich możliwości.

Ojciec Generał powiedział, że zintegrowanie Uniwersalnych Preferencji Apostolskich Towarzystwa Jezusowego z preferencjami apostolskimi Prowincji jest znakiem, że działamy w tym samym Duchu i zachęcał do ich wdrażania. Wyraził swoją radość z tego, że Prowincja Koreańska wspiera działania na rzecz pokoju i pojednania na półwyspie oraz odwiedził Panmunjon, symbol podziału Korei i wciaż trwającego konfliktu.

Podczas konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zapytał Generała o denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego i w odpowiedzi usłyszał, że najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu jest naśladowanie Chrystusa, gotowość do oddania życia za innych i za świat. O naśladowaniu Chrystusa mówił także do młodzieży, zachęcając ją, by żyła nadzieją, ale także poświęceniem dla innych, mimo trudności i cierpień.

Jedna z koreańskich wolontariuszek powiedziała, że ​​Generał dodał jej odwagi, by nie rezygnowała z marzeń o nowym życiu, wolnym od myślenia w kategoriach konkurencji, sukcesu i ustalonych standardów społecznymi, by nadal marzyła o życiu przepełnionym służbą dla innych, o towarzyszeniu potrzebującym i angażowaniu się w odnowę Kościoła.

Podczas swojej podróży do Azji Ojciec Generał odwiedził także Makao (18–19 lipca 2019), autonomiczny region na południowym wybrzeżu Chin zamieszkały przez 700 000 osób i będący najgęściej zaludnionym regionen na świecie. Był między innymi z wizytą w jezuickich szkołach i rozmawiał osobami zaangażowanymi we Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego, w młodzieżowy ruch MAGIS i w jezuicki apostolat społeczny.

Podczas kilku dni spędzonych w Hong Kongu spotkał się z uczniami, nauczycielami i absolwentami jezuickich szkół, a będąc na Taiwanie (27-29 lipca) mówił przy wielu okazjach: „nigdy nie traćcie wiary, pomimo trudności, i zawsze wybierajcie życie”.

W Japonii podkreślał nieprzeciętne cechy Japończyków: uprzejmość, delikatność, gościnność, uczciwość, dyscyplinę, cierpliwość i wytrwałość, a także zdolność do ciężkiej pracy i poświęcenia, odporność na surowość życia. Ostatnim etapem wizyta Generała Jezuitów w Azji była Hiroszima, gdzie wspominał o zaangażowaniu o. Pedro Arrupe w niesienie pomocy ofiarom bomby atomowej.

Więcej na temat wizyty Generała jezuitów w Azji na stronie: https://www.jcapsj.org/

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda