Home WiadomościZe Świata Wizyta Prezydenta RP w Houston

Wizyta Prezydenta RP w Houston

Redakcja

Wieczorem 13 czerwca 2019 do parafii Our Lady of Czestochowa w Houston (Teksas, USA) przybył Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz delegacją, która towarzyszy mu podczas sześciodniowej podróży po USA.

Wizyta rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem papieża św. Jana Pawła II. W miejscu tym znajduje się tablica upamiętniająca to historyczne wydarzenie. Następnie Para Prezydencka podeszła do The Houston Polonia Memorial, gdzie zapalono dwa znicze ku pamięci wspominanych tam zmarłych, wśród których jest między innymi Prezydent Lech Kaczyński, minister Paweł Wypych oraz sierżant Michael Ollis (1988-2013), który okrywając własnym ciałem rannego polskiego żołnierza, uratował mu życie. Pan Prezydent wspomniał, że zna rodziców tego bohaterskiego żołnierza. Po chwili zadumy, Para Prezydencka weszła do kościoła. Tutaj ofiarowano lokalnej polskiej wspólnocie patenę. Goście udali do sali parafialnej, gdzie czekało nań ponad 300 osób. Spotkanie z Polonią Teksasu, ale także Nowego Meksyku i Oklahomy, rozpoczęło się od śpiewu hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Wszystkich gości przywitał Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston Robert Rusiecki.

W czasie swej wizyty Prezydent RP uhonorował kilka osób odznaczeniami państwowymi. Ceremonię prowadził Dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Jan Badowski. Wśród odznaczonych był biskup John Yanta (emerytowany biskup Amarillo), który obecnie, mimo podeszłego wieku i ciężkiej choroby stoi na czele komitetu budującego The Polish Heritage Center w Panna Maria w Teksasie. Został mu przyznany Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Za zasługi na polu działalności polonijnej odznaczony został również ks. dr Waldemar Matusiak SChr. Po wspólnym zdjęciu odbyła się ceremonia wręczenia flag państwowych przedstawicielom organizacji polonijnych. W imieniu parafii MB Częstochowskiej flagę odebrał Radek Zieliński. Na zakończenie głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który dziękował Polonii za podtrzymywanie polskości i prosił o budowanie zwartej wspólnoty. Po oficjalnej części spotkania Para Prezydencka przed godzinę rozmawiała z niemal wszystkimi uczestnikami spotkania, którzy podchodzili do wspólnego zdjęcia.

ks. Waldemar Matusiak SChr

Zdjęcia zostały udostępnione z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP.

Za: serwis.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda