Home WiadomościZe Świata Włochy: Hołd papieża i prezydenta Mattarelli dla Księdza Bosko

Włochy: Hołd papieża i prezydenta Mattarelli dla Księdza Bosko

Redakcja

Ma rację Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, kiedy twierdzi, że Ksiądz Bosko i jego charyzmat nie są tylko dziedzictwem Rodziny Salezjańskiej, ale całej ludzkości. Dowodem tego są liczne wyrazy hołdu, jakie zostały złożone pod adresem Świętego Młodzieży w ostatnich dniach przez osoby z różnych środowisk i miejsc. Wśród nich miło jest przytoczyć słowa, jakie wypowiedział w dniu 31 stycznia papież Franciszek na zakończenie środowej audiencji generalnej, a także te, które skierował prezydent Republiki Włoch Sergio Mattarella w specjalnym komunikacie.

Po katechezie na temat dialogu Boga ze swoim ludem, Ojciec Święty przytoczył słowa Księdza Bosko i wskazał go jako wzór dla różnych kategorii społecznych: “W dniu dzisiejszym wspominamy św. Jana Bosko, ojca i nauczyciela młodzieży. Drodzy młodzi, spójrzcie na niego jako na przykładnego wychowawcę. Wy, drodzy chorzy, idąc za jego przykładem, zawsze ufajcie ukrzyżowanemu Chrystusowi. A wy, drodzy młodzi małżonkowie, wypraszajcie jego wstawiennictwa, abyście mogli we wspaniałymyślny sposób przyjąć waszą małżeńską misję”.

Ze swojej strony, prezydent Mattarella poświęcił długi komunikat osobie Księdza Bosko z okazji 130. rocznicy jego śmierci.

Przypada dzisiaj 130. rocznica śmierci Jana Bosko, kapłana i założyciela Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki, wychowawcy, którego społeczeństwo włoskie mogło docenić za jego zainteresowanie ludźmi młodymi, za jego pasję, za jego zaangażowanie w niesienie pomocy licznym osobom znajdującym się w upokarzającym ubóstwie i maginalizacji.

Ubogie warunki były w życiu Księdza Bosko korzeniem, z którego stale czerpał. Jego inteligencja, jego przymioty społeczne, jego wielkie zdolności organizacyjne, inspirujące się świadectwem ewangelicznym, były ukierunkowane na realizację dzieł, które objęły wielką liczbę dzieci i młodzieży pracującej, ludzi bardzo młodych, którym zapewnił cenne przestrzenie przyjęcia, edukacji, kształcenia zawodowego, solidarności, indywidualnego i wspólnotowego rozwoju. Umiał uczynić swoją kwestię społeczną i budować rozrastające się przestrzenie obywatelstwa.  

W wielu części Włoch i świata Ksiądz Bosko i zgromadzenia, które założył, wciąż żyją. Wielu Włochów zawdzięcza Salezjanom coś z ich kultury i obywatelskiego wychowania. Kontynuacja dzieł Księdza Bosko stanowi wkład w spójność i postęp społeczny; wartości, które ubogacają kraj i pomagają całej wspólnocie stawić czoła wyzwaniom współczesnych czasów”. 

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda