Home WiadomościZe Świata Włochy: Kard. Bertone święci kościół pw. św. Tarsycjusza: punkt odniesienia dla ministrantów i chcących naśladować Jezusa

Włochy: Kard. Bertone święci kościół pw. św. Tarsycjusza: punkt odniesienia dla ministrantów i chcących naśladować Jezusa

Redakcja

Wczorajszego popołudnia, 24 maja, kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Watykanu, dokonał poświęcenia, w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI, nowego kościoła na terenie katakumb św. Kaliksta pod wezwaniem św. Tarsycjusza, męczennika Eucharystii. Kard. Bertone życzył jak najbardziej autentycznego świadectwa wiary, Kościoła, który umie powrócić do entuzjazmu i wiary początków.

W ceremonii poświęcenia uczestniczyli liczni przedstawiciele władz cywilnych i kościelnych. Przełożonego Generalnego reprezentowali ks. Francesco Cereda, sdb, Radca ds. Formacji, i pan Jean Paul Muller, sdb, Ekonom generalny.

Kard. Tarcisio Bertone na początku homilii przypomniał o przypadającym święcie Maryi Wspomożycielki, “Matki, Wychowawczyni świętości Ks. Bosko, a po nim –Wychowawczyni świętości tak licznych członków naszej rodziny”. I dokonując porównania z budową Bazyliki Serca Jezusowego w Rzymie, dodał: “Jestem pewien, że Ks. Bosko powiedziałby dzisiaj, w dniu poświecenia tego kościoła, to samo: ‘Maryja sama wybudowała sobie dom”.

Przywołując postać młodego świętego męczennika, powiedział: “Dzisiaj żyjemy wiarą dość wygodną, wiarą bez przelania krwi, o czym natomiast przypomina nam miejsce, w którym się znajdujemy, i męczennik – św. Tarsycjusz. Ale prześladowanie za wiarę nie wydaje się już być daleką ewentualnością: czy mogłyby powrócić czasy, w których wierzyć oznaczało narażać życie?. A jeśli powróciłoby prześladowanie, kto z nas byłby gotów przelać krew za Chrystusa?”.

Po skomentowanie czytań liturgicznych, zaznaczył: “Oczywiście, zaangażowanie na rzecz odmłodzenia Kościoła nie utożsamia się zwyczajnie z odnową domu Bożego, ale bardziej dogłębnie oznacza przyprowadzenie Kościoła do jego początków, tak, aby mógł żyć siłą Wielkanocy i mocą Zesłania Ducha Świętego oraz krzewić prawdę Chrystusa i wolność Ducha. Oznacza Kościół, który doprawdy będzie wierzyć; który nigdy nie da się omamić różnym ideologiom; który będzie się karmić coraz bardziej wydarzeniem zbawczym, zrozumianym i przyjętym w swojej całości”.

Sekretarz Stanu stwierdził, że “odwiedziny kościoła i figury św. Tarsycjusza, tutaj umiejscowionej z woli Ojca Świętego, stanie się punktem odniesienia dla ministrantów z całego świata i tych, którzy chcą naśladować Jezusa bardziej z bliska, wybierając życie kapłańskie, zakonne i misyjne”.

Nowy kościół miał dwóch znamienitych sponsorów: w 2008 r. właśnie Przełożony Generalny, ks. Pascual Chávez, poprosił wyraźnie ks. Maurizio Verlezza, ówczesnego nowego dyrektora wspólnoty “San Tarcisio”, by zatroszczył się o nową strukturę, w ramach której można by było zadbać o rozwój duchowy nowych pokoleń salezjanów; a 4 sierpnia 2010 r., w czasie audiencji generalnej, udzielonej 54 000 ministrantom, którzy przybyli do Rzymu z całego świata w ramach Międzynarodowej Pielgrzymki Ministrantów, sam Ojciec Święty Benedykt XVI wskazał na Katakumby św. Kaliksta, jako miejsce męczeństwa św. Tarsycjusza, jako na punkt odniesienia duchowego dla młodzieży i zakonników w formacji.

Katakumby św. Kaliksta są od wielu wieków celem pielgrzymek i odwiedza je rocznie 500 000 pielgrzymów z całego świata. Na ich terenie znajdują się trzy wspólnoty salezjańskie: „San Tarcisio”, „San Callisto” i „Beato Filippo Rinaldi”.

Po ceremonii poświęcenia miał miejsce koncert w wykonaniu Orkiestry Armii Karabinierów, po którym nastąpił poczęstunek, w którym wzięli udział licznie przybyli goście.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda