Home WiadomościZe Świata Zakonnica wielkim kanclerzem Papieskiego Wydziału “Auxilium”

Zakonnica wielkim kanclerzem Papieskiego Wydziału “Auxilium”

Redakcja

Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki objęła funkcję Wielkiego Kanclerza Papieskiego Wydziału Nauk Pedagogicznych «Auxilium» w Rzymie. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził tę propozycję w czasie audiencji, jakiej udzielił substytutowi do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu, abp.  Edgarowi Peña Parra w dniu 2 listopada 2021 r. (protokół nr 853/2021). Tak więc teraz funkcję wielkiego kanclerza sprawuje siostra Chiara Cazzuola, obecna Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (CMW). Jest to znaczące przejście, gdy chodzi o rolę kobiet w Kościele, które znaczy historię Wydziału w jego 52. roku istnienia.

Od 1970 roku, kiedy Wyższy Międzynarodowy Instytut Pedagogii i Nauk Religijnych Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki – powstały w 1954, połączony w 1964 r., a następnie wcielony w Wyższy Instytut Pedagogiki Papieskiego Ateneum Salezjańskiego – stał się pierwszym Wydziałem Papieskim powierzonym żeńskiemu zgromadzeniu zakonnemu, którego wielkim kanclerzem został Przełożony Generalny Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko. Funkcję wicekanclerza pełniła przełożona generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki.

Siostra Chiara Cazzuola stwierdziła: “Od razu pomyślałam o trosce Papieża Franciszka o świat kobiet, o życie konsekrowane kobiet, o jego zaufaniu do zdolności i potencjału kobiet, o procesie odnowy, który przeprowadza, co dotyczy także tradycyjnych form organizacyjnych. Jesteśmy wezwane do przyjęcia tej nowej funkcji w poczuciu odpowiedzialności i ducha służby. Chcemy podziękować Papieżowi Franciszkowi za życzliwość i zaufanie do naszego Zgromadzenia.

Większa autonomia w wyborze i tworzeniu Wydziału wymaga wierności zasadom ewangelicznego chrześcijaństwa i normom Kościoła. W szczególności troska o kobiety i międzynarodowość Wydziału to dwa bardzo ważne elementy, uwzględniane od samego początku naszego powołania salezjańskiego i misji wychowawczo-kulturowej”.

Dziekan Wydziału “Auxilium”, s. prof. Piera Ruffinatto, podziękowała Ojcu Świętemu w imieniu całej społeczności akademickiej “za ten wyraz uznania, akt szacunku i zaufania do Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki”, zapewniając matkę Chiarę Cazzuolę “o współpracy na rzecz dalszego doskonalenia i rozwijania kulturowej misji Wydziału w służbie Kościoła powszechnego i Zgromadzenia”.  

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki wyraża jednocześnie podziękowanie Księdzu Ángelowi Fernándezowi Artime, Przełożonemu Generalnemu Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko, dotychczasowemu wielkiemu kanclerzowi, a w jego osobie wszystkich jego poprzednikom, którzy, z wielką dyspozycyjnością i dalekowzrocznością, dodawali otuchy i towarzyszyli na przestrzeni lat misji Wydziału na horyzoncie Papieskich Instytucji Akademickich, a także na poziomie zachowania tożsamości oraz powołania do krzewienia „kultury życia” i kształcenia fachowców w dziedzinie edukacji.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda