Home WiadomościZe Świata Włochy: Światowy Kongres Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich

Włochy: Światowy Kongres Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich

Redakcja

Dom Macierzysty w Turynie-Valdocco przyjmie w czwartek, 26 kwietnia, uczestników Światowego Kongresu Konfederacji Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich. Wydarzenie to kończy obchody pierwszego stulecia Stowarzyszenia i otwiera nowy szlak.

Na Kongresie jest oczekiwanych przeszło 400 Byłych Wychowanków i Salezjanów z 22 krajów. Oficjalne otwarcie będzie mieć miejsce w piątek, 27 kwietnia, a znajdzie wyraz w słowach pozdrowienia i powitania różnych przedstawicieli władz, Prezesa Światowego, dra Francesco Muceo, “Lectio Magistralis” prof. Cosimo Semeraro, sdb, emerytowanego wykładowcy Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie i Sekretarza Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych Stolicy Apostolskiej, na temat: “Błogosławiony Filip Rinaldi a Światowa Konfederacja Byłych Wychowanków Salezjańskich”.

Następny dzień, 28 kwietnia, będzie przeżyty w miejscach związanych z Księdzem Bosko, a swoją konkulzję znajdzie na Colle Don Bosco w celebracji eucharystycznej. W niedzielę, 29 kwietnia, program przewiduje wystąpienie Przełożonego Generalnego Salezjanów, ks. Pascuala Cháveza, na temat: “Były Wychowanek Księdza Bosko i jego zaangażowanie dzisiaj w społeczeństwie i Kościele” oraz Mszę św. w Bazylice Maryi Wspomożycielki wraz ze złożeniem lampy wotywnej na ołtarzu Księdza Bosko przez przedstawicieli Zarządu Światowego.

W Kongresie, który odbędzie się w Turynie i w miejscach związanych z narodzinami i dzieciństwem Księdza Bosko, zaznaczą swoją obecność Przełożony Generalny Zgromadzenia Salezjańskiego – ks. Pascual Chávez, jego Wikariusz – ks. Adriano Bregolin, a także Inspektor Piemontu – ks. Stefano Martoglio i w roli Reprezentanta Byłych Wychowanków kapłanów – bp Francesco Giovanni Brugnaro, arcybiskup Camerino-San Severino Marche.

Stowarzyszenie liczy przeszło 83 000 zapisanych członków i ma za sobą długą tradycję, gdy chodzi o znaczące wydarzenia: 4 Kongresy Międzynarodowe, 11 Latynoamerykańskich, 10 Europejskich i 9 Azjatycko-Australijskich.

Kongres jest sponsorowany przez “Schneider Electric spa”, międzynarodowe przedsiębiorstwo energetyczne, z którym Konfederacja nawiązała ostatnio partnerską współpracę, zyskując także Patronat Regionu Piemontu oraz Prowincji i Miasta Turynu.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org


Byli Salezjańscy Wychowankowie i Wychowanki: kim są?

Ich Stowarzyszenie dopiero co obchodziło stulecie swojego istnienia. Trudno zliczyć liczbę tych, którzy, po przebywaniu w salezjańskim środowisku wychowawczym, zasługują na tytuł „byłych wychowanków i wychowanek salezjańskich”. Jest wśród nich wiele znanych osobistości, a jeszcze więcej jest tych, którzy w prostocie i codzienności wcielają dewizę Księdza Bosko: „dobry chrześcijanin i uczciwy obywatel”.

1 artykuł Statutu Konfederacji Stowarzyszenia mówi: “Byłymi wychowankami są ci, którzy, po tym jak uczęszczali do oratorium, szkoły albo do jakiegoś innego dzieła salezjańskiego, zdobyli w nim przygotowanie do życia zgodnego z zasadami Systemu Prewencyjnego Księdza Bosko”.

Pamięć historyczna związana z tym Stowarzyszeniem sięga 24 czerwca 1870 r., dnia imienin Księdza Bosko, kiedy to grupa „dawnych wychowanków”, z synowskim oddaniem, wręczyła mu w darze zestaw filiżanek do kawy. Ks. Bosko zechciał, aby ta tradycja była kontynuowana, przeznaczając na to święto cały dzień i odzwzajemniając się za otrzymane dary zaproszeniem na obiad. Pierwsza „braterska agapa” odbyła się 19 lipca 1874 r., i tak został zapoczątkowany zwyczaj, który, jeszcze dzisiaj, jest podtrzymywany w domach salezjańskich.

W 1884 r. ta grupa “dawnych wychowanków” – przeszło 300 – otrzymało swoją pierwszą strukturę organizacyjną; angażowało się na rzecz podtrzymywania otrzymanego wychowania, kontynuowania dzieła pomocy potrzebującej młodzieży, pielęgnowania przyjaźni i solidarności między członkami. Pierwszy statut powstał w Turynie w dniu 8 grudnia 1911 r. z okazji I Międzynarodowego Kongresu, z inicjatywy błogosławionego ks. Filipa Rinaldiego.

W dniu 23 maja 1920 r., z okazji odsłonięcia pomnika Księdza Bosko, jakiego chcieli byli wychowankowie na placu przylegającym do Bazyliki Maryi Wspomożycielki w Turynie, została określona struktura organizacyjna, która nadal obowiązuje: Koło lokalne, Federacja inspektorialna, Federacja międzynarodowa (zwana Konfederacją Światową od 1954 r.). Na tym spotkaniu zdecydowano także o przyjęciu do stowarzyszenia także byłych wychowanków nie będących chrześcijanami, eliminując w ten sposób różnice i podziały, uznając tym samym za powód do dumy dla ruchu i stowarzyszenia – braterską więź i poczucie jedności.

Soborowe zmiany kazały zadbać o nowe i bardziej konkretne formy współpracy z salezjanami. Kofederacja należy do O.M.A.A.E.E.C, organu, który gromadzi byłych wychowanków i wychowanki salezjańskie różnych zgromadzeń, uznanego przez Kościół na poziomie Katolickich Organizacji Międzynarodowych (O.I.C.).

Konfederacja Światowa zrzesza byłych wychowanków i byłe wychowanki z wszystkich kontynentów bez różnić etnicznych i religijnych, promuje ciągłą formację swoich członków i wspiera edukację młodych, zwłaszcza najuboższych, zgodnie z metodą wychowawczą Księdza Bosko. Byli wychowankowie są wezwani do wspierania, obrony i wprowadzenia w praktykę wartości, które otrzymali w czasie swojej formacji salezjańskiej.

W ostatnich latach Stowarzyszenie troszczy się o formację przyszłych liderów organizując specjalne kursy, które są przeprowadzane na różnych kontynentach, zaś w celu dzielenia się nowymi projektami i wymiany inicjatyw między członkami, zwoływane są Kongresy Międzynarodowe („Eurobosco”, „Asia-Australia”, „Congrelat”, „Afrobosco”), odbywające się co cztery lata, i Zjazd Światowy, który ma miejsce co sześć lat.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda