Home WiadomościZe Świata Włochy – Została wybrana nowa Odpowiedzialna Generalna Instytutu Ochotniczek Księdza Bosko (VDB)

Włochy – Została wybrana nowa Odpowiedzialna Generalna Instytutu Ochotniczek Księdza Bosko (VDB)

Redakcja

W piątek 26 lipca, w czasie VIII Zgromadzenia Generalnego Instytutu Ochotniczek Księdza Bosko (VDB), siódmej grupy Rodziny Salezjańskiej, została wybrana nowa Odpowiedzialna Generalna tegoż. To Słowaczka, Dagmar K., która w poprzedniej Radzie Generalnej była odpowiedzialna za regiony Europy Wschodniej, Filipiny i grupy języka angielskiego. 

Wiceodpowiedzialną generalną zostałą wybrana Włoszka, Pina B., która w poprzedniej Radzie zajmowała się grupami języka francuskiego (Francja, Belgia i kraje afrykańskie) i kontaktami z Rodziną Salezjańską.

Oprócz odpowiedzialnej generalnej i jej zastępczyni również miały miejsce wybory członkiń Rady Generalnej, którą tworzy 10 ochotniczek.

W tych dniach Zgromadzenia Generalnego 83 delegatki, pochodzące z Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej, Europy, reprezentujące prawie 1200 VDB, należących do 182 grup i 27 regionów, przeżyły intensywny czas refleksji i dzielenia się, przyjmując na zakończenie dokument “Posłannictwo VDB”, który będzie służyć do ukierunkowania drogi Instytutu w najbliższych sześciu latach.

Dokument omawia obecne wyzwania dotyczące różnych pól (mass media, polityka, prawa człowieka, praca, rodzina, młodzież, ekologia, peryferie egzystencjalne, środowiska kościelne, dialog międzyreligijny i interkulturowy…), na które ochotniczki Księdza Bosko są wezwane jako świeckie salezjanki konsekrowane, by być znakami miłości Chrystusa w świecie.

Ten świecki żeński Instytut, na prawie papieskim, został założony przez bł. Filipa Rinaldiego, III następcy Księdza Bosko, w dniu 20 maja 1917 roku w Turynie. Obecnie jest najliczniejszym instytutem świeckim w Kościele Katolickim. Ostatnio także został w szczególny sposób wyróżniony przez papieża Franciszka, który na początku tego miesiąca zaliczył panią Olgę K. – odpowiedzialną generalną VDB przez ostatnie 12 lat – do grona pierwszych siedmiu kobiet będących członkami Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

(ANS – Frascati)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda