Home WiadomościZe Świata Würzburg: 800-lecie obecności franciszkanów w Niemczech

Würzburg: 800-lecie obecności franciszkanów w Niemczech

Redakcja

Współbracia z klasztoru Świętego Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa w Würzburgu, należącego do prowincji św. Elżbiety w Niemczech, postanowili świętować 800-lecie obecności franciszkanów na ziemi niemieckiej w poniedziałek 24 maja 2021 r., dzień po Zesłaniu Ducha Świętego.

W 1221 r. pierwsi bracia św. Franciszka z Asyżu osiedlili się w Niemczech i rozpoczęli nieprzerwaną obecność franciszkańską w mieście Würzburg. Bracia Mniejsi Konwentualni mają tu najstarszy stale zamieszkały klasztor poza Alpami. Pandemia nieco przeszkodziła w zaplanowanych obchodach święta, ale „franciszkańska elastyczność” sprawiła, że mimo wszystko znaleziono sposób na uczczenie tego wielkiego jubileuszu.

Część uroczystości została przeniesiona na zewnątrz, do „Wöllrieder Hof” na obrzeżach Würzburga, bo właśnie tam byli pierwsi bracia, aby opiekować się trędowatymi. Burmistrz Würzburga Johann Christian SCHUCHARDT nie omieszkał skorzystać z okazji do krótkiego spotkania z braćmi. Przekazał gratulacje od władz miejskich i podkreślił znaczenie klasztoru dla życia miasta. Wyraził uznanie dla pracy duszpasterskiej braci, nazywając klasztor „konfesjonałem Würzburga”.

Z „Wöllrieder Hof” współbracia, w towarzystwie ordynariusza diecezji Würzburg bp. Franza JUNG i czterech sióstr franciszkanek z Oberzell, wyruszyli w kierunku miasta. Wielu mieszkańców było zaskoczonych tą „procesją”. Liczni pozdrawiali po przyjacielsku typowym bawarskim pozdrowieniem „Grüß Gott!” (Szczęść Boże!).

Po przybyciu do klasztoru minister prowincjalny fr. Andreas MURK odczytał przesłanie ministra generalnego fr. Carlosa A. TROVARELLI, który musiał przełożyć wizytę w Niemczech. Napisał m. in.: „W ciągu ostatnich ośmiuset lat bracia w Niemczech wiele razy wyruszali w drogę. Prowincja przeżywała wzloty i upadki, ale zawsze udawało się ponownie ruszyć z miejsca. Powtórne wybranie się w drogę nie jest jednak związane z danymi statystycznymi, jak wiek braci czy wielkość prowincji, ale z ufnością w wierność Boga i z naszymi głębokimi przekonaniami. Dobrym przykładem jest niedawne otwarcie klasztoru w diecezji Osnabrück, które pokazuje choćby to, że jesteście ludźmi wiary i zdolnymi do robienia nowych rzeczy z innymi. Świat się zmienił i jest w ciągłym ruchu. Nawet w starych «miejscach», jak Würzburg, i w całych Niemczech, mogą wydarzyć się nowe rzeczy. Nie powinniśmy skupiać się tylko na sobie, ale kierować się spojrzeniem wiary, wiernością i dalekowzrocznością”.

Gwardian klasztoru fr. Adam KALINOWSKI przyjął współbraci w refektarzu, gdzie m. in. podano tort „jubileuszowy”. O godz. 17.30 w kościele została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa. We wprowadzeniu do liturgii miejscowy przełożony podkreślił: „Przez osiem stuleci biskupi Würzburga nie tylko gościli franciszkanów w cieniu swojej katedry, ale zawsze otaczali ich opieką i błogosławieństwem, a ponadto pozostawiali braciom wiele swobody. Jesteśmy za to głęboko i szczerze wdzięczni Waszej Ekscelencji i jego poprzednikom”.

Na początku homilii, bardzo bogatej w myśl i treści franciszkańskie, biskup pogratulował wspólnocie za wszystkie lata posługi pełnionej w mieście Würzburg i poczynił kilka uwag dla dzisiejszego życia zakonnego, przytaczając kronikę Jordana z Giano, która opowiada o przybyciu pierwszych franciszkanów do Niemiec. Zachęcił braci, aby mówili językiem ludu, aby zwracali się do wszystkich i byli przez wszystkich rozumiani. Wezwał też do odważnego przeciwstawiania się wszystkiemu, co zaciemnia i osłabia sposób życia według Ewangelii. Dodał, by nie rezygnować i nie kierować się fałszywymi obawami, ale by odważyć się zaufać Bogu. Na zakończenie powiedział: „Życzę wam jeszcze wielu błogosławionych lat tutaj w Würzburgu”.

Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił organista Peter RIES, związany z naszym klasztorem od dziesięcioleci, oraz chór, w którym śpiewa trzech braci z Würzburga: fr. Maximilian M. BAUER, fr. Josef FISCHER i fr. Leopold MADER.
Dzień świętowania zakończył się relaksującym grillem. Przygotowaniem pieczeni zajął się wikariusz prowincji fr. Mateusz KOTYŁO, a domowe piwo „jubileuszowe” serwował fr. Tobias MATHEIS.

Dziękujemy Panu, że nawet w środku pandemii można było świętować w sposób radosny. Jak Bóg zechce, jubileusz będzie uroczyście obchodzony w Zielone Świątki 2022 r.

Fr. Andreas MURK, minister prowincjalny

List Ministra generalnego

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda