Home WiadomościZe Świata Wykłady dla duchowieństwa diecezji Prato wygłoszone przez ks. prof. Gabriela Witaszka CSsR

Wykłady dla duchowieństwa diecezji Prato wygłoszone przez ks. prof. Gabriela Witaszka CSsR

Redakcja

CSsRW dniach od 12 do 15 stycznia 2016 Diecezja Prato (Toskania/Włochy) zorganizowała w Gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Tydzień Teologiczny, którego tematem przewodnim było Miłosierdzie, w nawiązaniu do ogłoszonego przez Papieża Franciszka Bullą Misericordiae Vultus

z dnia 11 kwietnia 2015 Jubileuszu Nadzwyczajnego poświęconego Miłosierdziu, który rozpoczął się 8 grudnia i potrwa do 20 listopada 2016 roku.

Był to cykl czterech spotkań skierowany głównie do księży diecezjalnych i zakonnych, jak również do wszystkich osób świeckich biorących czynny udział w życiu parafii. W spotkaniach, w których uczestniczyła liczna rzesza duchowieństwa, sióstr zakonnych i osób świeckich, wziął także udział Franco Agostinelli – biskup Diecezji Prato.

Spotkania rozpoczęły się wykładami ks. prof. Gabriela Witaszka cssr, z Akademii Alfonsiańskiej w Rzymie, na temat miłosierdzia w Piśmie Świętym, z odniesieniami do posłania Papieża Franciszka zawartego w Bulli Misericordiae Vultus. Prelegent skoncentrował się głównie na ukazaniu teologii Bożego miłosierdzia analizując Psalm 136, gdzie w każdym wierszu powtarza się antyfona “Ponieważ Jego miłosierdzie trwa na wieki”. W centrum antyfony znajduje się wyrażenie “miłosierdzie” ukazane jako atrybut Boga, który jest podstawą całego dzieła zbawczego. Ma ono charakter transcendentny, ale jego natura komunikuje się teofaniczne z człowiekiem poprzez dzieła Boga: stworzenie i historię. Miłosierdzie Boże ma charakter wieczny, łamie granice czasu i przestrzeni umieszczając w stworzeniu i w historii ziarno wieczności i nieskończoności. Dlatego wydarzenia zbawcze, mimo że miały miejsce w przeszłości, wywierają swój skutek również dzisiaj i otwierają się na wieczność.

Wśród innych tematów poruszonych podczas Tygodnia Teologicznego należy wymienić “Wszechmoc Bożą i miłosierdzie”oraz “Sprawiedliwość i przebaczenie”, którymi zajął się Andrea Grillo, wykładowca teologii sakramentalnej i filozofii na Papieskim Ateneum Świętego Anzelma w Rzymie. Poza tym Basilio Petrà, profesor teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Włoch Centralnych we Florencji podjął tematykę “Kościół głoszący miłosierdzie” i „Sakrament przebaczenia”. Ostatnie spotkanie było poświęcone tematyce “Dzieł miłosierdzia”, które omówił profesor Gianni Cioli, wykładowca na Wydziale Teologicznym Włoch Centralnych we Florencji.

Za: Gabriel Witaszek CSSR, Rzym

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda