Michalici: Zjazd Prowincji Włosko-Szwajcarskiej 2015

michalici.plJak co roku współbracia pracujący na terenie Włoch i Szwajcarii spotkali się w dniach 28-30 grudnia 2015 roku w Castel Sant’Elia na wspólnym Zjeździe Prowincjalnym. Podsumowaliśmy owoce naszej pracy duszpastersko-wychowawczej w kończącym się 2015 roku. Nie zabrakło jednocześnie spojrzenia pełnego nadziei na najbliższą przyszłość. Nad całością spotkania czuwał przełożony naszejprowincji ks. Bogdan Kalisztan. W tym roku gościliśmy OjcaGenerała ks. Kazimierza Radzika oraz ekonoma generalnegoks. Jerzego Sosińskiego.

Nasze spotkanie rozpoczęło się obiadem 28 grudnia, po którym nasi młodzi księża musieli się zmierzyć z egzaminem kościelnym, który przeprowadził ks. Bogusław Turek. W tym czasie, w sali konferencyjnej, starsi księża oraz bracia zakonni spotkali się, aby wspólnie podzielić się radościami i troskami z pracy duszpasterskiej oraz z życia wspólnotowego.

Następnym punktem była Msza święta, której przewodniczył radca prowincji ks. Edward Świątkowski. W homilii nawiązał on do czczonych w tym dniu Świętych Młodzianków i zachęcał, aby każdy z nas poddał się działaniu Bożemu w naszej codziennej misji duszpasterskiej. Po zakończonej Eucharystii usiedliśmy do wieczerzy przy melodii wspólnie śpiewanych kolęd i pastorałek.

29 grudnia był dniem bardzo intensywnym, ale zarazem pięknym w naszym corocznym zjeździe. Podczas porannego spotkania z Ojcem Generałem, Przełożonym Prowincji oraz Ekonomem Generalnym mogliśmy wysłuchać sprawozdania z pracy naszych współbraci z terenu Polski i naszej prowincji. Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z o. Kazimierzem Wiecek, spowiednikiem w Bazylice Św. Piotra w Watykanie, który podzielił się kilkoma myślami o Bożym Miłosierdziu w sakramencie pokuty w kontekście Roku Jubileuszowego Miłosierdzia.

O godzinie 12.00 nastąpił najważniejszy moment naszego spotkania – spotkaliśmy się na wspólnej Mszy świętej w Bazylice Św. Józefa, w czasie której bracia klerycy otrzymali posługi z rąk Ojca Generała: Piotr Gruca i Adrian Leszko zostali lektorami, natomiast Łukasz Nowak – akolitą. W homilli Ojciec Generał zwrócił uwagę, że na pewnym etapie formacji Kościół znajduje godnymi poszczególnych kleryków i wybiera ich do posługi, która niesie ze sobą określone zadania pełnione wśród Ludu Bożego. I tak, wybrani do posługi lektoratu będą wspomagać duchowieństwo w misji głoszenia Słowa Bożego i krzewienia wiary w świecie. Kl. Łukaszowi natomiast został przydzielony dar służby, poprzez który jeszcze bardziej zbliży się do Chrystusa, aż do tego stopnia, że będzie trzymał go w swoich dłoniach i podawał braciom. Wszystkich współbraci natomiast Ojciec Generał zachęcił, aby przechodząc przez Jubileuszowe Drzwi w Watykanie w ostatnim dniu naszego zjazdu przywołać i odpowiedzieć na pytanie Jezusa skierowane do św. Piotra: „Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?” (J 21, 17).

W godzinach południowych wysłuchaliśmy relacji zespołu naszej prowincji przygotowującego tematy na XXI Kapitułę Generalną która ma się odbyć w kwietniu 2016 roku oraz przygotowaliśmy zarys planu i tematów na następny zjazd.

Ostatni dzień spotkania spędziliśmy w Rzymie. O godzinie 8.30 przeszliśmy przez Drzwi Święte w Bazylice Św. Piotra, a następnie uczestniczyliśmy we Mszy świętej odprawianej przez Ojca Generała w kaplicy św. Sebastiana na ołtarzu-grobie św. Jana Pawła II. Homilię skierował do nas przełożony prowincji ks. Bogdan Kalisztan, w której zachęcił nas do częstego pochylania się w Roku Świętym nad obrazem Boga – Ojca Miłosiernego.

Tegoroczny zjazd zakończyliśmy wspólnym obiadem u naszych współbraci pracujących w parafii św. Oktawiusza i Towarzyszy w Rzymie. Napełnieni radością spędzonych wspólnie trzech dni, udaliśmy się do swoich parafii, oratoriów i sanktuariów, by z nowym zapałem pracować na większą chwałę Bożą.

Łukasz Nowak CSMA

Więcej (zdjęcia) na: www.michalici.pl