XXV Dzień modlitwy i postu za MĘCZENNIKÓW

24 marca 2017 roku po raz 25 obchodzony jest Dzień Modlitwy i Postu za Współczesnych Misjonarzy Męczenników.

Ustanowiony został w 1993 roku z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. abpa Oscara Arnulfo Romero, pasterza San Salwadoru. Abp Romero sprzeciwiał się przemocy stosowanej przez salwadorski reżim. 

„Jezus Chrystus jest pierwszym męczennikiem – pierwszym, który daje swoje życie za nas. I od tej tajemnicy Chrystusa, rozpoczyna się cała historia męczeństwa chrześcijan, od pierwszych wieków aż do dziś” – Papież Franciszek

24 marca 2017 roku po raz 25 obchodzony jest Dzień Modlitwy i Postu za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Ustanowiony został w 1993 roku z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. abpa Oscara Arnulfo Romero, pasterza San Salwadoru. Abp Romero sprzeciwiał się przemocy stosowanej przez salwadorski reżim. Był osobą wyjątkowo oddaną walce w obronie praw człowieka, ze wszystkich sił starał się bronić obywateli swojego kraju przed skutkami nieudolnej polityki. Został zastrzelony podczas sprawowania Eucharystii 24 marca 1980 roku, podczas homilii mówił, że „człowiek nie może kochać siebie samego tak bardzo, by nie angażować się w rzeczy niebezpieczne, gdy do tego wzywa go historia”.

We współczesnym świecie, pełnym lęku i zagrożeń na tle religijnym właściwie codziennie dowiadujemy się o brutalnych atakach na chrześcijan na całym świecie. Szacuje się, że w 2016 r. zabitych zostało 90 tys. chrześcijan, a od 500 do 600 mln doświadczyło represji z powodu swej wiary. Niejednokrotnie właśnie w tych najbardziej niebezpiecznych miejscach świata pozostali do końca oni – świadkowie wiary – misjonarze i misjonarki, kapłani, zakonnicy, siostry zakonne oraz misjonarze świeccy. Można powiedzieć „szaleńcy Pana Boga” – ci, którzy w ciszej, pokornej i oddanej służbie budowaniu Królestwa Bożego, a przede wszystkim w bezgranicznej miłości Boga w drugim człowieku poświecili swoje życie.

Warto, aby ten szczególny dzień pamięci stał się dla każdego z nas okazją do jeszcze głębszej refleksji nad niezwykłą tajemnicą powołania misyjnego. Drogi, która jest konkretną odpowiedzią na głód Boga w świecie. Niech inspiracją będą słowa Papieża Franciszka o tym, że: „Kościół nie potrzebuje biurokratów i pracowitych funkcjonariuszy, ale misjonarzy pełnych pasji, pochłoniętych żarliwością, by wszystkim zanieść pocieszające słowo Jezusa i Jego odradzającą łaskę” (14.08.2016, przed modlitwą Anioł Pański).

Wytrwałe podążanie za Jezusem to często prawdziwe wyzwanie obciążone wykpieniem, odrzuceniem, prześladowaniem. Głoszenie Dobrej Nowiny o Zbawieniu, świadectwo życia i oddania w służbie tym, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, tym którzy są najbardziej opuszczeni, wykluczeni i poniżeni oraz tym, których wiara jest w zagrożeniu to nie droga wielokrotnego triumfu, podziwu i sławy. Mogłoby się wydawać, że to droga „nieprzejezdna” – jak wiele na misyjnych szlakach – wymagająca, trudna, niebezpieczna. Droga nie usłana różami i poklaskiem, ale ofiarną miłością! Taką miłością, która gotowa jest dźwigać krzyż, aż do przelania krwi w Imię Jezusa.

W 2016 roku zamordowanych zostało 28 misjonarzy w tym 14 księży, 9 sióstr zakonnych, 1 kleryk oraz 4 świeckich misjonarzy. Niestety jest to o 6 osób więcej niż w poprzednim roku. W sumie w Ameryce zamordowanych zostało 12 osób, w tym w Brazylii życie straciło 3 księży, w Stanach Zjednoczonych – 2 siostry zakonne i 1 ksiądz. W Meksyku zamordowano 3 księży, zaś na Haiti siostrę zakonną. Jeden ksiądz zginął w Wenezueli oraz jeden w Kolumbii.

Na kontynencie afrykańskim najwięcej osób poniosło śmierć w Demokratycznej Republice Konga (dwóch księży, dwóch świeckich misjonarzy i siostra zakonna). Dwie osoby zginęły w Nigerii (ksiądz i kleryk), a także siostra zakonna w Południowym Sudanie.

W Azji zamordowanych zostało 7 osób. Na początku marca zabito 4 siostry Misjonarki Miłości w Jemenie.  W Syrii śmierć poniósł wolontariusz Caritasu, jeden ksiądz na Filipinach oraz katechista w Indonezji.

W Europie podczas sprawowania Mszy Świętej zginął francuski ksiądz.

Ilu anonimowych chrześcijan poniosło męczeńską śmierć w Iraku, Pakistanie, Turcji, Palestynie, Jemenie, Sudanie Południowym, Etiopii, Somalii, Erytrei, Kongo, Republice Środkowoafrykańskiej, Nigerii, Kolumbii oraz innych zakątkach świata pewnie nigdy się nie dowiemy. Wielu z nich zginęło w kościołach, podczas modlitwy, pracy, część zginęła nagle – w zasadzkach, pułapkach porywaczy, od strzału z pistoletu, od noża, od brutalnego ataku ponad ich siły. Wierzymy, że Pan kiedy przyszedł, zastał ich czuwających, z sercem gotowym na spotkanie i wieczną radość. Ufając, że krew męczenników nigdy nie jest przelana na darmo wspomnijmy tych, którzy męczeńsko zginęli w roku 2016:

Elias Abiad, 22letni wolontariusz Caritas w Syrii, zginął od pocisków moździerzowych
w Aleppo 13 lutego 2016.

Siostry Misjonarki Miłości, dwie Ruandyjki – Siostra Marguerite i siostra Reginette, indyjka Siostra Anselm, a czwarta z Kenii Siostra Judith, zastrzelone 4 marca 2016 roku w Jemenie,

Brat Antonio Moser zabity w Brazylii 9 marca 2016 roku. Miał 75 lat.

Ksiądz Vincent Machozi z Zakonu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, urodzony w 1965 roku, zginął w nocy 20 marca 15 km od Butembo na terytorium Beni (prowincji Kiwu Północnego we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga).

Pracownik Caritas zginął w zasadzce drogowej w Południowym Kiwu (DR Kongo),
25 marca 2016.

Ksiądz Darwin Antonio Zambrano Gamez, kapłan diecezji San Cristobal w Wenezueli, zabity w nocy z 30 marca 2016 r.

Ojciec Rene Wayne Robert, kapłan diecezji Saint Augustine na Florydzie (USA), 71, został znaleziony martwy 18 kwietnia.

Siostra Weronika Rackova ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Ducha Świętego (SSPS), postrzelona i ciężko ranna w Sudanie Południowym w poniedziałek 16 maja. Zmarła 20 maja w szpitalu w Nairobi w Kenii.

Ojciec Marcelino Biliran z Filipin znaleziony martwy w swoim domu w dniu 27 czerwca, został zabity z nieznanych przyczyn.

Ksiądz John Adeyi, Wikariusz Generalny Diecezji Oturkpo w nigeryjskim stanie Benue, porwany 24 kwietnia. Jego szczątki zostały znalezione dwa miesiące później, 22 czerwca w jego rodzinnym mieście.

Ksiądz Jacques Hamel, lat 84, zginął 27 lipca we Francja podczas sprawowania Mszy Świętej przez podcięcie gardła.

Księgowy Caritas w Basankusu w prowincji Equateur (Demokratyczna Republika Konga) zabity w dniu 11 sierpnia.

Lazarus Nwafor, 26-letni kleryk (Nigeria), zginął 25 sierpnia podczas ataku Fulani – grupy etnicznej w stanie Nigerii Enugu.

Siostra Margaret Held i Siostra Paula Merrill, zabite nożem w swoim domu w Durant,
w Mississippi.

Siostra Isa Solá Matas, 51l., pochodząca z Hiszpani misjonarka na Haiti, zabita rankiem 2 września 2016 roku.

Esra Patatang, 27-letni katecheta i nauczyciel, zginął od strzału w głowę w dzielnicy Jaya,
w diecezji Timika, w południowej części indonezyjskiej Papui.

Księża Alejo Nabor Jiménez Juárez i José Alfredo Suárez de la Cruz, z meksykańskiej diecezji Papantla, porwani 18 września, w północnej części stanu Veracruz.

Ksiądz José Alfredo Lopez Guillen, porwany i zamordowany w poniedziałek, 19 września.

Ojciec Francisco Carlos Barbosa Tenorio, 37l., znaleziony martwy w niedzielę 9 października, w stanie Rio de Janeiro (Brazylia).

Ojciec João Paulo Nolli (Mato Grosso, Brazylia), znaleziony martwy w dniu 11 października

Ksiądz Joseph Mulimbi Nguli, 52 l., Demokratyczna Republika Konga, zabity w nocy między 21 a 22 października 2016 r.

Ksiądz José Bedoya Fortunato Franco, 91-letni misjonarz. Zaatakowany przez osobę ze strzykawką z trucizną w ręku 25 października w Rionegro (Kolumbia).

Siostra Klara Agano Kahambu zginęła 29 listopada, we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Zamordowana przed podcięcie gardła

Kinga Sak

Za: www.kombonianie.pl