Home WiadomościZe Świata Zakon Braci Mniejszych – Prowincja św. Jadwigi: wybrano Ministra Prowincjalnego

Zakon Braci Mniejszych – Prowincja św. Jadwigi: wybrano Ministra Prowincjalnego

Redakcja

W dniach 23-27 kwietnia 2019 r. miała miejsce 39. Kapituła Prowincjalna Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Obradowała ona w klasztorze pw. Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkluli przy domu Pielgrzyma w Górze Świętej Anny. W trakcie pierwszego dnia obrad dokonano wyboru nowego ministra prowincjalnego. Już w pierwszym głosowaniu, decyzją braci całej prowincji, głosujących w wyborach powszechnych został wybrany na kolejna kadencję o. Alan Tomasz Brzyski OFM.

Kapitułę zainaugurowała uroczysta Msza święta w miejscowej bazylice św. Anny, sprawowana o godz. 11:00, której przewodniczył i homilię wygłosił J. E. ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, afiliowany do zakonu franciszkańskiego. Uczestniczyli w niej bracia kapłani, jak i niekapłani, którzy należą do grona ojców kapitulnych oraz zaproszeni goście i klerycy z franciszkańskiego WSD we Wrocławiu.

Zgromadzonych przywitał o. Alan Brzyski OFM, ustępujący minister prowincjalny, który na wstępie zacytował słowa naszego Zakonodawcy: Panie, proszę Cię, niech płomienna i słodka moc Twojej miłości wyrwie mnie i uwolni mnie od wszelkich spraw ziemskich, abym umarł z miłości ku Twojej miłości, jako Ty raczyłeś umrzeć z miłości dla mojej miłości i życzył, by obradującym towarzyszyło pragnienie wpatrywania się w niebo, które powinno poprzedzać wszelkie decyzje dotyczące spraw doczesnych.

W homilii ksiądz biskup odwołał się do słów Jezusa skierowanych do niewiast przybyłych do pustego grobu Zbawiciela: Witajcie! Nie bójcie się! Oznajmiajcie! [por. Mt 28, 9-10]. Okazują się one niezwykle aktualne w kontekście dramatycznych doniesień pojawiających się w ostatnich dniach w mediach, zwłaszcza tych dotyczących aktów terroru skierowanych przeciw chrześcijanom w Sri Lance oraz pożaru paryskiej katedry Notre Dame. Kaznodzieja wezwał zgromadzonych do mężnego wyznawania swojej wiary, w czasach, gdy perspektywa prześladowań wydaje się już być nie tak odległa, a wiele środowisk w Kościele staje się ofiarą relatywizmu i subiektywizmu ich liderów. Biskup zauważył także symboliczną wymowę spalonej świątyni, która ilustruje niebezpieczeństwo czyhające na Kościół, w którym wierni nie głoszą już Dobrej Nowiny, lecz same kamienie zaczynają oddawać chwałę Bogu [por. Łk 19, 40]. Hierarcha przestrzegł także przed budowaniem kościoła ludzkich projektów, kosztem deprecjonowania Kościoła będącego dziełem Boga. Dlatego tak ważne okazuje się ciągłe podkreślanie i przyjmowanie otwartym sercem Ducha Świętego jako nadrzędnego podmiotu całej misji w Kościele [KKK, art. 852]. W ten sposób człowiek może oprzeć się pokusie realizowania własnych zamysłów, a włącza się dzieło budowania Królestwa Niebieskiego zgodnie z wolą Stwórcy. Jakkolwiek sztuka rozeznawania woli Bożej wcale nie jest prosta i wymaga wiele czasu, który powinien być wypełniony medytacją Pisma Świętego, które można nazwać prawdziwym tabernakulum Ducha Świętego.

O godzinie 16:00 rozpoczęła się pierwsza sesja plenarna Kapituły. W jej trakcie wybrano braci, którzy podczas sesji kapitulnych pełnić będą rolę moderatorów i skrutatorów. W tym czasie przyjęto także plan i regulamin spotkania oraz powołano komisje obradujące podczas Kapituły. Następnie wysłuchano sprawozdań o stanie prowincji przygotowanych przez wizytatora generalnego, o. Dymitra Żeglina OFM oraz ustępującego ministra prowincjalnego, o. Alana Brzyskiego OFM. Na zakończenie o. Alan wobec zgromadzonych braci złożył swój urząd i poprosił obecnych o modlitwę i wybaczenie wszystkich uchybień w jego dotychczasowej posłudze.

Kolejna sesja rozpoczęła się o godzinie 18:00. Była to sesja wyborcza, w trakcie której dokonano wyboru nowego ministra prowincjalnego. Już w pierwszym głosowaniu, decyzją braci całej prowincji, głosujących w wyborach powszechnych został wybrany na kolejna kadencję o. Alan Tomasz Brzyski OFM.

Ministrowi Prowincjalnemu gratulujemy zaufania jakim darzą go bracia i prosimy wszystkich o modlitwę w jego intencji, aby w mocy Ducha Pańskiego spełniał swój urząd na chwałę Boga Wszechmogącego oraz na pożytek Kościoła świętego, Zakonu franciszkańskiego i całej społeczności ludzkiej.

Relacja z drugiego dnia obrad Kapituły Prowincjalnej

Relacja z trzeciego dnia obrad Kapituły Prowincjalnej

Relacja z zakończenia Kapituły Prowincjalnej

Za: www.dominik.w-w.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda