Home WiadomościZe Świata Zebranie redemptorystów w Orenburgu

Zebranie redemptorystów w Orenburgu

Redakcja

W dniach 1-2 maja 2012 w Orenburgu (Rosja) odbyło się Zebranie Ogólne Redemptorystów Regii św. Gerarda. Podczas wspólnej modlitwy współbracia dziękowali Bogu za wszelkie dobro, którego dokonuje przez ich posługę.

Podjęli też wspólną refleksję nad życiem apostolskim i formami posługiwania prosząc Ducha Świętego o światło, jak lepiej realizować misję redemptorystowską na wschodzie.

Był to również czas podsumowania wizytacji kanonicznej przeprowadzonej wśród redemptorystów pracujących w Rosji i Kazachstanie przez o. Prowincjała Janusza Soka i radnego zwyczajnego o. Sylwestra Cabałę. Wizytacja trwała cały miesiąc i była dobrą sposobnością do bliższego zapoznania się z posługą ewangelizacyjną prowadzoną przez współbraci. Wizytatorzy spotkali się w tym czasie z biskupami diecezji, na terenie których pracują redemptoryści: abpem Tomaszem Petą w Astanie, abpem Paolo Pezzi w Moskwie, bpem Józefem Werthem w Nowosybirsku i bpem Klemensem Pickelem w Saratowie.

Redemptoryści polscy pracują w Rosji i Kazachstanie od 1993 r. i aktualnie posługują w pięciu wspólnotach w Rosji: Kemerowo, Orenburg, Orsk, Pioniersk, Togliatti i jednej w Kazachstanie: Pietropawłowsk. Pracuje tam obecnie 13 ojców z Polski i 1 z Irlandii, zaś 1 ojciec z Belgii uczy się języka rosyjskiego.

W odpowiedzi na potrzeby lokalnego Kościoła redemptoryści prowadzą w tych miejscach parafie z kilkoma lub kilkunastoma punktami dojazdowymi, katechezę dla grup i przygotowanie do sakramentów. Dostrzegając trudną sytuację najuboższych podejmują działalność charytatywną, organizując wspierane przez Caritas świetlice dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z charyzmatem naszego Zgromadzenia ojcowie prowadzą także misje i rekolekcje parafialne oraz szerzą kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, uwzględniając szczególnie zakładanie Nieustannej Nowenny.

W poszczególnych placówkach współbracia współpracują z siostrami zakonnymi, które reprezentują różne zgromadzenia: redemptorystki, służebniczki dębickie, nazaretanki, siostry Najświętszego Oblicza, siostry Matki Bożej Miłosierdzia, służebnice Ducha Świętego.
Na koniec warto dodać, że rok 2013 będzie okresem szczególnego dziękczynienia Bogu za 20 lat posługi redemptorystów w Rosji i Kazachstanie. Podczas zebrania zostały poczynione wstępne plany obchodów tej rocznicy.

Więcej informacji o pracy redemptorystów w Rosji i Kazachstanie można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej prowadzonej w języku rosyjskim i częściowo po polsku: www.redemptorist.ru Zapraszamy do jej odwiedzania.

o. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda