Home WiadomościZe Świata Ziemia Święta: Niedziela Palmowa w Jerozolimie

Ziemia Święta: Niedziela Palmowa w Jerozolimie

Redakcja

Od dziś przez cały najbliższy tydzień uwaga świata koncentruje się na Jerozolimie, bo to właśnie tam dokonały się zbawcze wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Główną liturgię Niedzieli Palmowej jerozolimscy katolicy sprawowali w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego.

Liturgia Niedzieli Palmowej rozpoczęła się w Jerozolimie obrzędem poświęcenia palm i procesją wokół kaplicy Bożego Grobu i w pobliżu Kalwarii. Mszy św. ze śpiewem opisu Męki Pańskiej przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal. Uczestniczyło w niej ponad 50 kapłanów i liczni pielgrzymi.

Najbardziej znanym punktem jerozolimskich obchodów Niedzieli Palmowej jest jednak popołudniowa procesja ulicami miasta. Rozpoczyna się ona w sanktuarium w Betfage na Górze Oliwnej. Trasa procesji wiedzie obok kościoła Ojcze Nasz i kaplicy Płaczu Jezusa nad Jerozolimą (Dominus Flevit). Następnie prowadzi w pobliżu Bazyliki Narodów z grotą Getsemani, miejsca, gdzie Judasz zdradził Jezusa. Procesja kończy się na dziedzińcu kościoła św. Anny, w murach Starego Miasta. Abp Twal pobłogosławi wiernych relikwiami Krzyża Świętego.

Jerozolimska procesja jest wielkim świętem zarówno lokalnych chrześcijan, jak i pielgrzymów przybywających nie tylko z różnych parafii Ziemi Świętej, ale także z całego świata. Wśród licznych grup pielgrzymów nie brak nigdy Polaków niosących palmy oraz biało czerwone flagi.

Pątniczka Egeria z IV wieku zaświadcza, że chrześcijanie w Ziemi Świętej, praktykowali procesję palmową od najdawniejszych czasów. Franciszkanie pełniący posługę opiekunów miejsc świętych podjęli tę tradycję, zapraszając do wspólnego świętowania Paschy Jezusa Chrystusa.

RV

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda