Home WiadomościZe Świata Zmarł ks. Stanisław Wnuk CM

Zmarł ks. Stanisław Wnuk CM

Redakcja

Rano 1 maja 2012 w Tolagnaro na Madagaskarze w wieku 66 lat, w 50.roku powołania, 41. roku kapłaństwa i 40. roku pracy misyjnej na Czerwonej Wyspie. zmarł nagle ks. Stanisław WNUK CM.

Był jednym z pierwszych polskich Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, którzy wyjechali do pracy misyjnej na Madagaskar.  Całe swoje kapłańskie życie poświęcił ciężkiej pracy misjonarskiej wśród Malgaszów.

Ks. Stanisław Wnuk urodził się 22 października 1945 w Parkoszowicach, gmina Włodowice w powiecie zawierciańskim w diecezji sosnowieckiej. 7 grudnia 1962 przyjęty do Zgromadzenia Misji w Prowincji Polski podjął studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Śluby święte składa w uroczystość św. Józefa 19 marca 1970 r. Święcenia kapłańskie przyjmuje z rąk bp Albina Małysiaka CM 19 czerwca 1971.

Już jako diakon zadeklarował swoim przełożonym chęć wyjazdu do pracy na misje zagraniczne. M.in. dzięki temu zaraz po święceniach, wspólnie z ks. Marcinem Wiśniewskim wyjeżdżają do Paryża (8 września 1971) na roczny kurs przygotowawczy i językowy w Alliance Française. 11 października 1972 obaj przybyli na Madagaskar dołączając do obecnego już od roku na miejscu ks. Stefana Zająca CM Fort Dauphin (obecnie Tolagnaro), na południowym-wschodzie kraju. W 1974 r. rozpoczął pracę misyjną Amboasary Sud, centrum uprawy sizalu. Następnie przez lata pracował w Tsivory, w którym pod koniec XX wieku rząd malgaski realizował bardzo zaawansowane projekty rowoju ternów rolnych i wiejskich. W 2006 r. ks. Stanisław dołączył do ks. Witolda Oparcika na placówce w Ranomafanie, gdzie pracował do śmierci.

W latach 90-tych pracując w Tolagnaro doprowadził do rozbudowy Domu Prowincjalnego Marillac.

W Polsce, ostatni raz ks. Stanisław Wnuk był jesienią 2009 r. Zachęcamy do lektury wywiadu jakiego wówczas udzielił wspólnie z ks. Józefem Klatką CM – WIADOMOŚCI MISYJNE Nr 15

28 stycznia 2009 w Sopocie, również nagle, zmarł młodszy brat ks. Stanisława, ks. Marian Wnuk CM

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we czwartek 3 maja 2012 r. w Tolagnaro na Madagaskarze.

W dniu pogrzebu, 3 maja 2012 r. o godz. 11.00 w rodzinnej parafii ks. Stanisława we Włodowicach w kosciele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna za życie i długoletnią posługę misyjną księdza Stanisława oraz o wieczną nagrodę dla niego.

12 maja o godz. 11:00 Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele seminaryjnym Księży Misjonarzy pw. Nawrócenia św. Pawła w Krakowie na Stradomiu

Modlitwom wszystkich Przyjaciół Misji
polecamy śp. księdza Stanisława Wnuka.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci

Za: www.misjonarze.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda