Home WiadomościZ kraju Zmarł o. Edward Żyłowski CSsR

Zmarł o. Edward Żyłowski CSsR

Redakcja

O. Edward Żyłowski CSsR urodził się 22 września 1934 r. w Gródku k. Kamieńca Podolskiego. Był czwartym synem Mieczysława i Eufrozyny Baran. Miał trzech braci i jedną siostrę. Ojciec został wywieziony w głąb Syberii.

Pod koniec okupacji rozpoczął naukę w szkole (ukraińskiej), którą kontynuował do czasu wyjazdu do Polski w 1946 r. W Polsce zamieszkał w Brzegu Dolnym, gdzie kontynuował naukę w szkole podstawowej i w przeciągu trzech lat ukończył IV, V, VI i VII klasę.

W Brzegu Dolnym w 1948 r. przeprowadzili Misje Święte Redemptoryści. Edwardowi, który był wtedy ministrantem, spodobał się sposób ich życia i pracy. Zapragnął w przyszłości sam być takim misjonarzem. Na drugi dzień po wyjeździe misjonarzy odwiedził wraz z kolegą redemptorystów we Wrocławiu. Ksiądz proboszcz również go zachęcał, aby został redemptorystą.

Przed wstąpieniem do Juwenatu w 1949 r. zdał egzamin we Wrocławiu. W Juwenacie był trzy lata, po ukończeniu X klasy, 1 sierpnia 1952 r. rozpoczął nowicjat w Braniewie. Pierwsze śluby złożył 2 sierpnia 1953 r. a profesję wieczystą 2 sierpnia 1958 r. Dnia 7 czerwca 1959 w Tuchowie z rąk Ks. abp. Włodzimierza Jasińskiego przyjął święcenia kapłańskie.

W ciągu życia zakonnego przebywał w domach zakonnych w Toruniu, Krakowie, Elblągu, Głogowie, Skarżysku-Kamiennej, Bardzie Śląskim, Paczkowie i Łomnicy. Był socjuszem w Juwenacie, katechetą, duszpasterzem, przełożonym domu zakonnego. W 1981-1984 pełnił posługę proboszcza w Bardzie Śląskim.

Doświadczony chorobami wiele razy przebywał w szpitalach. Cierpliwie poddawał się opiece lekarzy różnych specjalności, włączając cierpienia i dolegliwości chorobowe w codzienne realizowanie redemptorystowskiego powołania. Dnia 1 maja 2012 r. w 78 roku życia, 59 życia zakonnego i 53 kapłaństwa Dobry Pasterz przyjął go na wieczne pastwiska.

Pogrzeb śp. o. Edwarda Żyłowskiego odbędzie się 5 maja w Toruniu.

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda