Home WiadomościZe Świata Zmarł o. Francis George OMI – kardynał archidiecezji chicagowskiej

Zmarł o. Francis George OMI – kardynał archidiecezji chicagowskiej

Redakcja

oblaci.plW piątek 17 kwietnia, po wieloletniej walce z rakiem, w 78. roku życia, 57. roku powołania zakonnego i 52. roku kapłaństwa zmarł Francis George – kardynał archidiecezji chicagowskiej.

W 2012 r. kardynał przeszedł kilka operacji po tym, jak lekarze wykryli u niego rakowate komórki w nerce. Usunięto mu wtedy także guz znaleziony w wątrobie. Sześć lat wcześniej purpurat zmagał się z nowotworem pęcherza moczowego. Mimo uczestnictwa w kilkugodzinnych sesjach chemioterapii duchowny nie zrezygnował z większości obowiązków związanych z posługą pasterską w archidiecezji. W marcu 2014 r. był poddany agresywnej chemioterapii. Przeszedł na emeryturę w związku z pogarszającym się stanem zdrowia. Pod koniec ubiegłego roku leczenie przerwano z powodu nieskuteczności. Pod koniec marca kardynał trafił do szpitala z powodu silnego bólu, a od 3 kwietnia był pod opieką lekarzy w domu. Kardynał George zmarł w swojej rezydencji w piątek przed południem.

Francis George był z wizytą w 68 krajach. Nadzorował posługę ponad 5 tys. misjonarzy. W 1990 r. otrzymał święcenia biskupie w miejscowości Yakima w stanie Waszyngton. W kwietniu 1996 r. został przeniesiony na arcybiskupstwo Portland, a rok później na arcybiskupstwo Chicago. 21 lutego 1998 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, z nadaniem tytułu prezbiterskiego w Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej. Wprowadził zasadę „zero tolerancji dla wykorzystywania dzieci”. Opublikował dokumenty diecezji dotyczące pedofilii wśród księży. Kardynał uczestniczył w konklawe przy wyborze papieża Benedykta XVI w 2005 r. i Franciszka w 2013 r. W 2013 r. obchodził złoty jubileusz swych święceń kapłańskich.

Był wrażliwy i otwarty na kontakt z ludźmi, dlatego stał się zasłużonym duchowym liderem Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Był on człowiekiem wielkiej odwagi, który pokonał liczne przeszkody, aby zostać księdzem. Przyjmując święcenia kapłańskie nie szukał wygodnego stanowiska, przeciwnie – wstąpił do misyjnego zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i służył wiernym w trudnych warunkach – w Afryce, Azji i w wielu innych miejscach świata. Dumny ze swego chicagowskiego pochodzenia, zaczął przewodzić swemu zgromadzeniu. Ponownie, wiele podróżował i nie pozwalał, aby ograniczenia fizyczne udaremniły Jego zapał niesienia obietnicy miłości Chrystusa tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna – napisał w oświadczeniu abp Blase Cupich – następca kard. George’a.

OMI/Poznań

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda