Home WiadomościZ kraju Harmęże: rozpoczęły się 14. Dni Kolbiańskie

Harmęże: rozpoczęły się 14. Dni Kolbiańskie

Redakcja

deon.plBp Roman Pindel, który przewodniczył 17 kwietnia Mszy św. w kościele w Harmężach, zainaugurował 14. Dni Kolbiańskie w Centrum św. Maksymiliana. Specjalnym gościem tegorocznego spotkania złożonego z wykładów, modlitw i świadectw, jest osobisty fotograf Świętego Jana Pawła II Arturo Mari.

Trzydniowe sympozjum w Centrum św. Maksymiliana poświęcone jest osobom, które nie dały się zwyciężyć złu, i w niesprzyjających warunkach życia swoją postawą i wyborami „rozświetlały panujące wokół ciemności”. Przedmiotem wykładów nie są tylko postaci wyniesione na ołtarze – jak św. Maksymilian Maria Kolbe czy Jan Paweł II.

Dni Kolbiańskie zainaugurowała koncelebrowana Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza bielsko-żywieckiego biskupa Romana Pindla. Wieczorem po powitaniu uczestników Dni Kolbiańskich rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Fraternię Franciszkańską z Harmęż, a następnie odśpiewano Apel Jasnogórski.

W sobotę gość tegorocznych Dni Kolbiańskich papieski fotograf wygłosi referat zatytułowany „Światło w ciemności – św. Jan Paweł II”. Teresa Wontor Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przybliży wybrane sylwetki więźniów obozu zagłady, którzy byli światłami nadziei w ciemniej nocy okupacji. O ocalonym przez św. Maksymiliana Kolbego Franciszku Gajowniczku mówić będzie o. James McCurry OFMConv, prowincjał prowincji Matki Bożej Anielskiej, Ellicott City w USA.

Uczestnicy obejrzeć mogą w podziemiach franciszkańskiej świątyni monumentalną wystawę prof. Mariana Kołodzieja o gehennie obozowej i niezwyciężonym św. Maksymilianie.

Organizatorami Dni Kolbiańskich w Centrum św. Maksymiliana Harmężach k. Oświęcimia (harmeze.franciszkanie.pl) są Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanie. 14 spotkanie odbywa się pod patronatem Katedry Kolbiańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury „Seraphicum” w Rzymie i Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Ks. Bpa Romana Pindla.

KAI/kn

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda