Home WiadomościZe Świata Zmarł o. Robert Astorino – założyciel agencji „UcaNews”

Zmarł o. Robert Astorino – założyciel agencji „UcaNews”

Redakcja

W wieku 78 lat zmarł założyciel i wieloletni naczelny redaktor katolickiej azjatyckiej agencji prasowej „UcaNews”, o. Robert Astorino. Jak poinformowała agencja na swojej stronie internetowej, zakonnik ze zgromadzenia misjonarzy Maryknoll zmarł 25 czerwca w jednym z nowojorskich szpitali. O. Astorino odgrywał ważną rolę w międzynarodowej publicystyce katolickiej, zwłaszcza w latach 1980- i 1990-tych. Wielokrotnie pełnił ważne funkcje, m.in. przewodniczącego ówczesnej międzynarodowej Federacji Katolickich Agencji Informacyjnych FIAC.

O. Astorino pochodził z Nowego Jorku. W 1979 przyjął święcenia kapłańskie. Będąc jeszcze w USA studiował też socjologię i dziennikarstwo. W 1971 r. wraz z grupą misjonarzy Maryknoll wyjechał do Hongkongu, gdzie pracował z młodzieżą, wśród której było wiele dzieci uchodźców z Chin kontynentalnych. W latach 1975-1977 o. Astorino wykładał dziennikarstwo na Uniwersytecie Chińskim w Hongkongu, jednocześnie wspierając aktywnie pracę East Asia Catholic Press Association, stowarzyszenia prasy katolickiej Azji Wschodniej.

W swojej działalności dostrzegał, że Kościół Azji potrzebuje środka, poprzez który – bez „filtra” mediów zachodnich – mógłby informować o swoich doświadczeniach i sferze działalności. W tym celu, na życzenie Azjatyckiej Konferencji Biskupów, założył „UcaNews” (Union of Catholic Asian News) z siedzibą w Hongkongu, której celem było przekazywanie wiadomości o Kościele katolickim w Azji oraz dla tego Kościoła.

Dyrektorem wykonawczym „UcaNews” o. Astorino był przez 30 lat, jego następcą został jezuita Michael Kelly. W 1998 roku Stowarzyszenie Prasy Katolickiej USA odznaczyło Astorino „Nagrodą biskupa Johna Englanda”. Biskup John England był znanym obrońcą wolności religijnej oraz uznanym dziennikarzem i wydawcą. W 1822 roku założył pierwszą katolicką gazetę w USA. Nagroda jego imienia „za obronę wolności religijnej” przyznaje Stowarzyszenia Prasy Katolickiej USA od 1992 roku.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda