Home Wiadomości Święto Ludzi Morza

Święto Ludzi Morza

Redakcja

W ramach obchodów  Święta Dni Morza 28 czerwca 2013 r. celebrowano w Gdyni Mszę Świętą w intencji ludzi morza. W wigilię uroczystości świętych Piotra i Pawła ludzie morza zgromadzili się razem jako jedna rodzina w imię Chrystusa, pod znakiem Apostolatus Maris, który przedstawia kotwicę miłości i nadziei.

Ta rodzina Apostolatus Maris obecna jest w 260 portach świata.

W kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka zebrali się marynarze, rybacy, portowcy i stoczniowcy, przedstawiciele uczelni morskich, władz miasta, administracji oraz innych instytucji morskich. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna, ordynariusz pelpliński, krajowy promotor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza w Polsce. Obecny był również prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok.

Przez celebrację  Dni Morza chcemy podziękować marynarzom, którzy w każdej porze roku żeglują w zglobalizowanej światowej flocie na 100 tysiącach statków przewożąc 90% wyprodukowanych towarów. Większość przedmiotów, których używamy codziennie, jest transportowana statkami krążącymi po oceanach.

Po Mszy św. uformowała się kolumna z uczestnikami uroczystości, którzy wraz z asystą  Marynarki Wojennej i licznymi sztandarami przeszli do Płyty Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie odbyło się spotkanie integracyjne połączone z poczęstunkiem.

Szczególne wyzwania, które Duszpasterstwo Ludzi Morza dostrzega w chwili obecnej, a którym będzie chciało sprostać w najbliższej przyszłości to:
pomoc krajom Europy Wschodniej w organizowaniu ośrodków duszpasterstwa ludzi morza.

Wyzwaniem, które nabiera szczególnego znaczenia w najbliższych latach, w działalności DLM jest rozwijająca się żegluga pasażerska, w tym rosnące zainteresowanie wypoczynkiem i turystyką na tzw. „wycieczkowcach”.

Duszpasterstwo Ludzi Morza bierze udział w misji Jezusa, a jest nią przyniesienie wszystkim Dobrej Nowiny o tym, że „Bóg jest Miłością” i że kocha każdego człowieka. Pamiętając słowa Jana Pawła II o tym, że „miłość i przyjęcie drugiego jest pierwszą i najbardziej skuteczną formą ewangelizacji”, uczestnicy duszpasterstwa w swych codziennych działaniach starają się dawać dowody miłości bliźniego, która stanowi podstawowe przykazanie nauki Chrystusa.

Apostolstwo Ludzi Morza zakotwiczone jest w strukturach watykańskich. W roku 1970 papież Paweł VI ustanowił Papieską Komisję Duszpasterskiej Troski o Migrantów i Ludzi w Drodze – Pontificia Commissio de Spiritualis Migratorum atque Itinerantium Cura – w celu roztaczania duszpasterskiej opieki nad „ludźmi w drodze”, takimi jak: migranci, uchodźcy, uciekinierzy, ludzie przesiedleni, rybacy, marynarze, podróżujący itd.

W 1988 r. papież  Jan Paweł II wydał konstytucję apostolską „Pastor Bonus”, na mocy której Papieska Rada ds. Duszpasterskiej Troski o Migrantów i Ludzi w Drodze została podniesiona do rangi nowej organizacji Kurii Rzymskiej.

Ważną  datą jest 31 stycznia 1997 r., kiedy to Jan Paweł II, wychodząc naprzeciw wyzwaniom stawianym przez duszpasterską opiekę  nad ludźmi pracującymi w żegludze handlowej i rybołówstwie, ich rodzinami, jak i nad pracownikami portów oraz wszystkimi podróżującymi drogą morską, uaktualnił normy wprowadzone przez papieża Pawła VI w roku 1970, ogłaszając list apostolski motu proprio o „Duszpasterstwie Ludzi Morza”.

Ojciec Święty Jan Paweł II w liście tym wyraźnie przypomniał, że chrześcijańscy ludzie morza są przede wszystkim działaczami, a nie tylko beneficjentami morskiego apostolatu.

Duszpasterstwo Ludzi Morza kieruje swoją działalność przede wszystkim w stronę  marynarzy i rybaków. Obecnie na całym świecie około 41 mln ludzi jest zaangażowanych w rybołówstwo i przetwórstwo, a 1,5 mln to marynarze floty handlowej.

Ponadto adresatami Duszpasterstwa Ludzi Morza są: pracownicy portowi, pracownicy platform wiertniczych, studenci szkół morskich, emerytowani ludzie morza, a także żony i wszystkie osoby stanowiące rodziny tych pracowników oraz stali współpracownicy dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Duszpasterstwo Ludzi Morza w Gdyni jest prowadzone przez redemptorystów od 1957 roku Ks. bp dr Kazimierz Kowalski zaproponował redemptorystom, by w Gdyni blisko portu powstał ośrodek duszpasterstwa morskiego, aby posługą duszpasterską służył marynarzom, rybakom i ich rodzinom. Z tą sprawą w roku 1957 ks. biskup zwrócił się do prowincjała redemptorystów o. Kazimierza Hołdy. Poprosił o wyrażenie zgody na otwarcie domu redemptorystów w Gdyni. Założenie placówki o takim charakterze powierzono o. Józefowi Krokowi, który zapoczątkował redemptorystowską pracę wśród ludzi morza. Jego staraniem powstał ośrodek Stella Maris, który mieści się w podziemiach klasztoru.

Obecnie Duszpasterstwo Ludzi Morza jest prowadzone przez o. Edwarda Pracza CSsR, Europejskiego Koordynatora Duszpasterstwa Ludzi Morza.
Duszpasterstwo Ludzi Morza w Gdyni realizuje duszpasterską działalność poprzez:

  • odwiedziny marynarzy na statkach. Wyjście naprzeciw człowieka, przywitanie go i zaproszenie, to niezbędne warunki, aby poczuł się zaakceptowany i bezpieczny.
  • troska o marynarzy, którzy zostali opuszczeni i porzuceni przez armatorów.
  • udzielenie wsparcia rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych. Spotkania z osieroconymi rodzinami, dziećmi i wdowami po marynarzach.
  • zabezpieczenie potrzeb socjalnych. W ramach usług socjalnych bardzo duże znaczenie ma transport. Marynarze są przewożeni ze statków do klubu Stella Maris oraz organizowane są dla nich dodatkowe wyjazdy w celach rekreacyjnych i religijnych.
  • zapewnienie możliwości praktykowania wiary. W celu umożliwienia marynarzom codziennego kontaktu ze Słowem Bożym gdyński ośrodek rozprowadza Biblię  w różnych językach świata. Realizowany jest zakup tysiąca egzemplarzy Biblii w języku chińskim. Wielkim wyzwaniem jest posługa wobec marynarzy z Chin. Zauważa się zapotrzebowanie na czytanie Pisma Świętego. Są oni zainteresowani nabyciem lub otrzymaniem Biblii w języku chińskim.
  • codziennie przygotowywane są „Wiadomości dla Polskich Marynarzy”, których stałymi punktami są między innymi wiadomości z życia Kościoła oraz Ewangelia na każdy dzień. Wiadomości są wysyłane do ośrodków duszpasterstwa ludzi morza na całym świecie oraz na statki.
  • Msze św. na statkach. Dla wielu marynarzy jest to pierwsza Msza od wielu miesięcy.
  • klub Stella Maris w Gdyni wyposażony jest w niezbędne środki i udogodnienia socjalne dla marynarzy, takie jak: telefony, fax, Internet, telewizja satelitarna, video, bilard, sklepik z pamiątkami, biblioteka klubowa, w której udostępnia się książki oraz czasopisma polskie i zagraniczne. Jest otwarty codziennie, także w niedziele i święta w godzinach od 14 do 22, tak, aby umożliwić skorzystanie jak największej liczbie marynarzy. Marynarze w klubie korzystają z bezpłatnego Internetu i tanich połączeń telefonicznych, co ułatwia im kontakt z rodzinami.
  • duszpasterstwo prowadzi stronę internetową (www.aos-org.pl), na której są umieszczone bieżące informacje z życia Kościoła i Duszpasterstwa Ludzi Morza.
  • duszpasterstwo Ludzi Morza wydaje również kwartalnik w języku angielskim „Flashing Light”, który jest opatrzony nr ISSN przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. Kwartalnik ten jest wysyłany do ośrodków Duszpasterstwa Ludzi Morza na całym świecie. Zawiera on bieżące informacje z działalności duszpasterstwa w Polsce i Europie.
  • ośrodek przyjmuje wszystkich marynarzy niezależnie od narodowości czy wyznania.

Opracował:
o. Edward Pracz CSsR
Europejski Koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza

Za: o. Sylwester Cabała CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda