Wielki Odpust Tuchowski rozpoczęty

W poniedziałek 1 lipca w Tuchowie Mszą Świętą sprawowaną na dziedzińcu przed bazyliką rozpoczął się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej Tuchowskiej. W tym roku przeżywany jest on pod hasłem „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła ”.

Uroczystej Eucharystii inauguracyjnej,  w której udział wzięli przedstawiciele władz Tuchowa, starostwa, oraz pielgrzymujący do Tuchowa strażacy i policjanci, przewodniczył i homilię wygłosił o. Janusz Sok, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

W homilii kaznodzieja powiedział: Jest w orkiestrach dętych jakaś siła. Przed laty tak śpiewała Halina Kunicka. A i w strażakach jest jakiś czar, jakiś magnes w tym mundurze i w tej służbie. Te dwie służby mają w sobie tyle uroku, jakiegoś przyciągania, że wzbudzają szacunek(…). O to są ludzie, którzy znajdują czas, by podnosić swoje kwalifikacje na ćwiczeniach, by spotykać się razem. Podkreślił również: Nie po to są kościoły (…), by tam były szeptane tylko piękne i ckliwe modlitwy. Nie po to są kościoły by tam były słyszane piękne i głębokie słowa kazań, nijak się mające do życia. Kościoły i inne święte miejsca, takie jak to są po to, byśmy z tych miejsc wychodzili mocniejsi, z głową podniesioną i z przekonaniem, że da się lepiej żyć, z przekonaniem, że mogę coś zmienić w mojej rodzinie, Ojczyźnie, że mogę to zrobić.

Już po raz 25 na rozpoczęcie odpustu do Tuchowa przybyli strażacy oraz orkiestry dęte z ziemi tarnowskiej, brzeskiej i sądeckiej wraz ze swoim duszpasterzem ks. Stefanem Cabajem.

Po Mszy Świętej kapłani celebrujący Eucharystię udali się  wraz z wiernymi na poświęcenie pojazdów straży pożarnej. W tym roku Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do wtorku 9 lipca. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pielgrzymowania do Matki Bożej.

Za: br. Jerzy Krywult CSsR