Home Wiadomości Szensztat: Złoty Jubileusz polskiej prowincji Sióstr Maryi

Szensztat: Złoty Jubileusz polskiej prowincji Sióstr Maryi

Redakcja

W tym roku, 1 maja przypadł złoty jubileusz erygowania polskiej Prowincji instytutu Sióstr Maryi. Jest to okazja, aby podzielić się krótką informacją o wspólnocie, duchowej drodze w Polsce i przeżywaniu tego jubileuszowego czasu łaski.

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi jest międzynarodowym instytutem, który powstał 1 października 1926 roku, w Schönstatt k. Koblencji w Niemczech. Schönstatt możemy przetłumaczyć jako „piękne miejsce”. W Polsce używamy fonetycznej formy: „Szensztat” – stąd nasza popularna nazwa: Siostry Szensztackie lub Szensztackie Siostry Maryi.

Instytut sióstr wchodzi w skład międzynarodowego Dzieła Szensztackiego, którego założycielem jest o. Józef Kentenich (1885-1968). O. Józef z grupą wychowanków dnia 18.10.1914 r. zawarł przymierze miłości z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną. To był początek Dzieła i całego Ruchu apostolskiego z Szensztat, który rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty, niosąc orędzie o przymierzu miłości z Maryją, jako drodze wychowania nowego, ewangelicznego człowieka i skutecznego apostolatu. W tym roku obchodzimy Rok Jubileuszowy 100. lat od tego wydarzenia.

Jako instytut świecki jesteśmy wspólnotą życia konsekrowanego. Dążymy do doskonałej miłości przez profesję rad ewangelicznych i wysiłek osobistej formacji. Podejmując nauczanie Kościoła, staramy się w duchu charyzmatu wychowywać świeckich apostołów, uświęcać świat niejako od wewnątrz, być jak zaczyn dobra… (por. Lumen gentium, 31).

Druga część naszej nazwy – Siostry Maryi, określa najgłębszy rys naszej duchowej drogi. Zgodnie z pragnieniem Założyciela, staramy się tak żyć, by naśladować duchowe piękno Maryi i poprzez to upodobnić się do Niej. Maryja, Matka Jezusa Chrystusa, Niepokalana, Służebnica Pańska, która na wzór Chrystusa mówi: fiat voluntas tua i towarzyszy swemu Synowi aż pod krzyż, jest naszą Matką, Wychowawczynią i Królową. Jedna z pierwszych sióstr naszego instytutu sł. Boża Siostra M. Emilia Engel (1893-1955) wskazała swoim życiem, że droga przymierza miłości prowadzi do autentycznej świętości, poprzez całkowite zaufanie Bogu.

Do Polski pierwsze nasze współsiostry: s. Marianna Czerwińska i s. M. Józefa Urban przybyły w 1946 r. Od samego początku spotkały się z ogromną pomocą i życzliwością ze strony ks. Pallotynów najpierw w Ząbkowicach Śląskich, a następnie na nowo powstających placówkach w Poznaniu, w Otwocku i w Świdrze. Rozwój wspólnoty następował mimo trudności okresu komunistycznego w naszej ojczyźnie. Dom prowincjalny i formacyjny instytutu znajduje się w Otwocku-Świdrze. 1 maja 1964 roku zostały spełnione wszystkie warunki prawne zawarte w Ustawach, i zgodne z prawem kanonicznym została erygowana polska prowincja.

Obecnie nasza wspólnota w Polsce liczy 127 sióstr, z czego 10 pracuje w Rosji i na Białorusi, gdzie są placówki personalne. Od 1983 r. istnieje także kontemplacyjna gałąź wspólnoty w Polsce – Siostry Wieczystej Adoracji Najśw. Sakramentu. Siostry adorują całodziennie Najświętszy Sakrament w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze (Sanktuarium Wierności), powierzając Bogu intencje Kościoła, naszej Ojczyzny i wszelkie działania apostolskie Ruchu Szensztackiego. Do głównych zadań które podejmujemy w duchu charyzmatu Założyciela należą:

zadania duszpasterskie przy centrach szensztackich, służba w formacji wśród rodzin, kobiet, dziewcząt i matek, współtworzenie różnych projektów apostolskich, animacja apostolstwa modlitwy przez Krąg Adoracji  Najśw. Sakramentu, apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej. Siostry pracują także w instytucjach kościelnych oraz w zawodach kobiecych, dostępnych dla kobiet i zgodnych z ich umiejętnościami zawodowymi – w katechezie, w szpitalu, w zakrystiach, jako organistki, itd.

 Do jubileuszu 50-lecia polskiej prowincji przygotowywałyśmy się poprzez dziewięcioletnią nowennę odnowy życia, wypracowanie ważnych dla nas symboli i duchowych znaków jedności wspólnoty z Założycielem i ze sobą nawzajem. Zewnętrznym wyrazem tej jubileuszowej drogi będzie ofiarowanie Matce Bożej Królowej Wierności berła w kształcie stokrotki jako znaku dziękczynienia i naszej wierności podczas Uroczystości Jubileuszowej 11 maja br.

Złoty jubileusz polskiej Prowincji, który wpisuje się w 100-lecie powstania całego Dzieła Szensztackiego przeżywamy z tym większą wdzięcznością Trójjedynemu Bogu i Maryi, Pani Szensztatu. Odczytujemy w tym wezwanie, aby nadal wiernie żyć duchem charyzmatu Założyciela i być darem dla Kościoła, czynnie uczestnicząc w nurcie nowej ewangelizacji.

Za: www.szensztat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda